Algätare hos Malawi

#1 - 17 mars 2003 12:25
Jag har ett kar där det går 6 st "Golden", 5 st "Socolofi" och tills idag två st Ancistrus.
Nu är det så att bägge mina ancistrusar har dött av någon anledning, syntes inga som helst märken eller sjukdomar på dom.

Så min fråga är den: Vad kan man ha för bra (!) algätare hos mina malawis?
Mina bägge ancistrus gjorde väl ingen strålande insats för att hålla rent men lite i alla fall.
Kom gärna med förslag på vilka algätare ni funnit vara de bästa!
(Vattnet håller ungefär ständigt 8,2 - 8,3 i PH och är ca 26-27 grader)
#2 - 17 mars 2003 15:28
Är det ett större akvarie så köp malen som Miss Amerika 88 har problem med<img src=extra_smiley_idea.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_drakmal.gif border=0 align=middle>
Siamesisk Algätare anses av många vara effektiv, jag vet dock inte hur den funkar med Malawi<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
#3 - 17 mars 2003 18:57
Buckshot&gt;&gt; Tror inte att det hjälpte mig så mycket om val av algätare (siamesisk klarar väl inte så högt PH?!), men ett stort tack ändå!
#4 - 17 mars 2003 19:04
Labeotropheus trewavasae Äter mkt alger....

(Oo)..
#5 - 17 mars 2003 19:18
Vad jag har förstått efter att ha läst här på zoopet så är det väldigt många som har ancistrus i sina malawikar. Så det ska inte vara några problem egentligen. Jag har själv två små krabater som jag haft en vecka nu. Å hej tjofadderittan vad effektivt dom har betat alger - kanske på väg att bli för bra är jag orolig för. Jag vill nämligen inte ha soprent då jag i lagoma portioner ser alger som både visuellt attraktiva och praktiskt fördelaktiga.

Vet inte vad som kan ha hänt dina ancistrus...? Något speciellt som hänt i karet som du skulle kunna koppla till den plötsliga döden? Någon inredningsdetalj (någon misstänksam sten tex) som fäller ut nåt onyttigt som ancistrusarna fått överdos av? Salt (om du använder det) i för hög koncentration. Nån fisk som tidigare visat tendenser till aggressioner mot malarna (det behöver inte synas om dom blivit dödligt attackerade)?

Smike
http://hem.bredband.net/stemik/
#6 - 17 mars 2003 20:31
Smike&gt;&gt; Absolut ingenting är förändrat i karet efter det senaste vattenbytet för fyra dagar sedan. Efter det så har det sett ut precis som vanligt bland fiskarna.
Salt har jag inte haft i på ett tag nu då jag inte ansett det nödvändigt.
Stenar/inredning är densamma som när jag satte igång det.
Det har inte heller varit några avbrott för pump/belysning/värme.
De andra fiskarna har aldrig visat någon aggression vare sig mot varandra eller malarna.

Så förstå mig om jag är fundersam, en fisk, ok det kan hända.. men två av samma art som ger upp inom loppet av några timmar. <img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
#7 - 17 mars 2003 20:39
Segelfenspleco funkar bra. Har även en L34<img src=extra_smilie_drakmal.gif border=0 align=middle>, fast den är lite feg av sig har aldrig sett framme i akvariumet. Dessa malar tycker jag är effektiva.

"Rickard med rätt att vara akvarist"
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=59101
#8 - 17 mars 2003 21:33
"Så förstå mig om jag är fundersam, en fisk, ok det kan hända.. men två av samma art som ger upp inom loppet av några timmar."

Jo, skumt är ordet - kliar mig i håret och hör bara ordet skumt i huvet. Ancistrusar är ju dessutom hårdföra krabater som ofta klarar mer än de flesta andra skull dött av långt tidigare. Men två samtidigt - mystiskt, oavsett orsak. Håll kollen på hur övriga fiskar mår den närmaste tiden, och om allt verkar ok så köp två nya ancistrusar, för det ska normalt inte vara några problem.

Smike
http://hem.bredband.net/stemik/
#9 - 18 mars 2003 15:05
Ja varför inte en<img src=extra_smilie_drakmal.gif border=0 align=middle>? dvs Drakmal, Segelfenspleco, Leopardharneskmal, Gibbiceps, kärt barn har många namn. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Du har ett för litet <img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle>?
Men annars köper du en stor<img src=extra_smilie_drakmal.gif border=0 align=middle>(20cm)så behövs det mycket dåliga förhållanden för att den ska stryka med.
#10 - 18 mars 2003 15:12
Hej!

Både Golden o Socolfi är bra algätare.

MvH Daniel

http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=57729&gid=57731
"Utan krök bli vägen rak!"
#11 - 18 mars 2003 15:23
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Hej!

Både Golden o Socolfi är bra algätare.

MvH Daniel

http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=57729&gid=57731
"Utan krök bli vägen rak!"
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Men dom tar väl inte rutorna?
#12 - 18 mars 2003 19:00
siamesisk algätare går bra <img src=extra_smiley_eyebrows.gif border=0 align=middle>
#13 - 19 mars 2003 11:01
Hmm.. varken mina Golden eller Socolofi verkar vara det minsta intresserade av att äta några alger. Jag har dragit ner på matningen rejält just för att stimulera deras "algätarintresse" men det resulterar bara i att dom ser sura ut på mig! <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

Siamesisk algätare är grymt effektiva det vet jag (har ett gäng i det större karet) men dom klarar väl/ska helst inte ha PH över 7,5 om jag inte minns fel?
Vore ju dumt att trycka ner fiskar som lider av vattnets kvalité.

Men det lutar nog åt någon slags Gibbiceps tror jag..
#14 - 19 mars 2003 11:53
om en mal dör i ett malawi kar så brukar det oftast enligt vad jag sett o hört dö utav närings brist. de får heltenkelt inte tillräckligt med mat. testa algtabletter el liknande.

www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=53385
720l <img src=extra_smilie_ahli.gif border=0 align=middle>
14 M.maingano
7 c.moori
10 Azurus
15 Röd rubin
1+1 Protomelas "fire blue"
2 crystal r20 (940 L/h)
1 st powerhead 802 med filtermattta
#15 - 19 mars 2003 15:31
Dom fick fodertabletter som tillskott så det var inte det heller som gjorde det.











Annons