Ål?

#1 - 7 oktober 2008 20:40
Så, är detta en zick zack-ål? (Macrognathus circumcintus)

V
et att den fortfarande är väldigt ung och kan vara svårt att se, men om någon har erfarenhet av hur dessa fiskar ser ut när de är unga borde det gå att utskilja? Vet att den inte alls ser ut som den på artbeskrivningen, men har sett andra bilder på ålen och då tycker jag den är relativt lik.

Sen har jag även en ljusare som är i samma storlek och ser rätt likadan ut, förutom att den just är ljusare och har lite annorlunda teckning. Ska försöka ta bild på den imorgon när ljuset tänds. Kan även försöka ta bättre bilder på den andra då.



Tacksam för svar :)
#2 - 7 oktober 2008 21:07
Eller är det möjligtvis en Mastacembelus armatus?

:eek:
#3 - 9 oktober 2008 17:03
Antar att ingen vet ;)

Fick veta att det är en "starry night spiny eel" på engelska, svårt att få reda på det svenska namnet dock, eller det latinska.
#4 - 9 oktober 2008 20:11
Tja, en pilnäbb (som faktiskt inte är ålar) är det i alla fall, Macrognathus eller Mastacembelus förmodligen.

Upptäckte nyss en kul grej :p bilden på circumcinctus i artbeskrivningen här på Zoopet har jag tagit. Dessutom är namnet felstavat i artbeskrivningen, circumcinctus ska det vara.
#5 - 16 oktober 2008 09:50
Har faktiskt fått veta att det är en afrikans firre vid namn Caecomastacembelus cryptacanthus, troligast iaf. Tänkte bara rapportera ;)











Annons