Akvarium under stambyte i lgh?

#1 - 26 april 2012 06:21
Hej!
Idag har jag ett 120-liters akvarium igång med lite blandade fiskar! Jag har planer på att inom den närmsta framtiden införskaffa ett större akvarium (720-1000L). I höst startar dock ett stambyte i våran bostadsrättsförening vilket kommer innebära 7-8 månader med arbete i vårat hus. Dock kommer dom bara arbeta ca. 6 veckor i våran lägenhet. Under den tiden så antar jag att vattnet kommer vara avstängt, det kommer utföras arbete med elen, vilket kommer innebära elavbrott. Sen kommer det såklart även damma något fruktansvärt när dom ska riva ut badrum,kök osv.
Akvariet kommer stå i vardagsrummet, alltså kommer inget jobb utföras i samma rum som akvariet.
Somsagt så kommer stambytet starta i höst någon gång, jag vet dock inte när dom kommer till min lägenhet-

Hur tycker ni att jag ska göra? Bör jag vänta någonstans mellan 10-18 månader tills dess att dom är klara i min lägenhet innan jag köper ett större? Eller funkar det att ha akvarium igång under ett stambyte?
Mvh Joakim
#2 - 26 april 2012 08:18
Har du bra filtrering och matar sparsamt så bör du klara dig ett tag med avstängt vatten..
#3 - 26 april 2012 14:01
värre med elen.. Sen lite osäkert hur stressande det är för fisken när de bilar upp golv och väggar för fiskar hör, en del arter bra och en del dåligt!
#4 - 26 april 2012 16:35
Elen är inte heller något större problem. En vettig UPS kostar runt 1000 lappen och då har man runt 330wh (550VA). Det enda man måste kolla är att den ger en relativt snygg sinusvåg då pumparna brukar bete sig lite lustigt om den blir allt för kantig. Givetvis prioriterar man att bara köra pumparna och då klarar man sig ganska lång tid utan ström (ca 3 timmar om pumpen drar 100w osv).











Annons