Akvarium + subwoofer

#1 - 18 maj 2005 19:43
Hej!

Tänkte skaffa akvarium och har en liten fråga. Kan jag ha ett akvarium i samma rum som en hemmabio anläggning med subwoofer som får golvet att vibrera. Rummet är litet, ca 25 kvadrat.
#2 - 18 maj 2005 19:46
Sök, finns flera tidigare trådar om detta.

Dock kan jag säga att mina fiskar inte tycks bry sig ett dugg om musik.
#3 - 18 maj 2005 22:21
efter vad jag läst så kommer fiskarna dö av stress innan akvariet går sönder.

har logitech x-530 5.1 system på totalt 140w suben är på max 44w och går ner till lägst 40hz och jag ser inte att mina fiskar verka ha problem med det när jag drar på ordentligt men det finns folk som skrivit inlägg om att fiskarna har blivit stressade av vibrationerna.

vad har suben för specifikationer ?

ställ inte suben direkt på golvet utan ha en bit skumgummi några handukar eller liknande så får du bort en del av vibrationerna.

bor du i lägenhet och har nån under är det nästan krav speciellt om det är trähus.
tro mej jag vet :mad:
#4 - 19 maj 2005 13:15
Har en sub på 12" (riktig, ingen datorhögtalare) precis bredvid akvariet, har riktat högtalaren så att den inte spelar direkt på akvariet, och jag har inte märkt något.
#5 - 19 maj 2005 13:48
Har som åvan, har 6 st 8". 6 st 5,25" och en monster woofer 12" som får huset att skaka. Men jag tycker faktiskt inte att fiskarna bryr sig det minsta. Aldrig några problem.
#6 - 19 maj 2005 13:59
[QUOTE=nilssonnet]Har en sub på 12" (riktig, ingen datorhögtalare)[/QUOTE]

bara undrar vad menar du med riktig och ingen datorhögtalare ???
logitech x-530 har en RIKTIG sub och är inga specifika datorhögtalare.
#7 - 19 maj 2005 17:09
[QUOTE=nilssonnet]Har en sub på 12" (riktig, ingen datorhögtalare) precis bredvid akvariet, har riktat högtalaren så att den inte spelar direkt på akvariet, och jag har inte märkt något.[/QUOTE]

En bas är inte riktningskänslig :D Rikta den åt vilket håll du vill du.
#8 - 19 maj 2005 17:17
En bas är visst riktkänslig. Ställer du högtalaren riktad mot akvariet så utsätts det förmer ljudvågor. Under 30 Hz hör man inte vart basen kommer från. Men Ravens gick till 40 Hz
#9 - 19 maj 2005 17:32
jag märker om min sub vänds men jag sitter under en halv meter ifrån den sen kommer ljudet ur den från både framsidan och högersidan.
#10 - 19 maj 2005 21:27
Raven: De högtalrna du har är datorhögtalare. Visst, det är bra ljud i dom, men faktum kvarstår, det är högtalare man (främst) kopplar till datorn och inte till hemmabioanläggningen.

heljis: Jo, ljudet går åt det hållet som elementet pekar åt (och basreflexen, om högtalaren har en sådan också). Som tidigare nämnt går det bra att ställa den lite hursomhelst för örats skull, men det brukar alltid finnas en rikting som är bäst (beroende på hur ljudet studsar).
#11 - 19 maj 2005 21:29
[QUOTE=nilssonnet]Raven: De högtalrna du har är datorhögtalare. Visst, det är bra ljud i dom, men faktum kvarstår, det är högtalare man (främst) kopplar till datorn och inte till hemmabioanläggningen.[/QUOTE]

Anslut Logitech X-530 till datorn eller cd- eller dvd-spelaren — ja t.o.m. till PlayStation- eller Xbox-konsolen* — och låt dig omslutas av det klara och rena surroundljudet från spel, filmer m.m.


låter inte som några datorhögtalare för mej.
#12 - 19 maj 2005 21:43
Raven - är det dåligt med datorhögtalare?
#13 - 20 maj 2005 00:13
datrohögtalare nej men definitionen för många har om dom är fel.
stöter på folk i tid och otid som direkt tänker små fulgråa plastiga saker som ser ut som fan och låter skit.

sen undrar jag fortfarande vad som menas med "riktig"
det kan tolkas som att det jag har inte är en sub bara för att det är "datorhögtalare" vilket isåfall är helt fel.
en sub är en högtalare gjort för att spela upp dom ljud med lägst frekvenser och det gör den med råge.

tillräckligt för att få grannen på 3:e våningen att klaga och jag bor på 1:a.
#14 - 20 maj 2005 04:31
Denna datorhögtalar diskussion tycker jag är HELT VÄRDELÖS!

Jag har ochså datahögtalare!
dessa spelar 117dB i min lägenhet och består av en 15" sub,en 12" sub, 2 Philips toppar 8", 2 infinity toppar 6.5" och förstärkardelarna består av Ett NAD Försteg, NAD Slutsteg, MARANTZ Slutsteg, Roland M12E Input och ett Gemini Bord!

Detta spelar jag mina mp3or och spel med? Låter då denna data anläggning dåligt,
ELLER HAR DETTA INTE HELLER ETT DUGG MED TRÅDEN ATT GÖRA?

Mvh Jimmy :=)

Ps. Svar på tråd: Jag märker inget på mina djur, och det finns ingen möjlighet att krossa glaset med "DATA" stereo under 2Kilowatts (2000W) uteffekt enligt min mening.
#15 - 20 maj 2005 05:47
[QUOTE=Raven] bor du i lägenhet och har nån under är det nästan krav speciellt om det är trähus.
tro mej jag vet :mad:[/QUOTE]
Detta gäller i högsta grad om man bor i betonghus, basen går hur långt som helst i betongstommen.
#16 - 20 maj 2005 12:05
Raven: Oavsett hur mycket du än skäms för att ha datorhögtalare, så är det datorhögtalare. Tyvärr.

ZoOlOgiC: Jag tänker bara säga detta: Det där är inte datorhögtalare. Basta. Du må ha dom kopplade till datorn, så det är högtalare till datorn, men det är inte datorhögtalare.
#17 - 20 maj 2005 12:53
Riktningsberoende.

Bara snabbt om tidigare inlägg om riktningskänslighet. Om ett ljud har en hög frekvens hörs det mest frammifrån och har inte så mycket spridning åt sidorna. Har det däremot låg frekvens blir det tvärt om, ljudet sprids mer och har lättare ätt tränga igenom olika material. Det finns stöd för detta resonerande i min fysikbok, men jag orkade inte leta upp det.
Sen om någons sub har tillräckligt låg frekvens för att vara totalt riktningsoberoende är ju en annan femma. Det går ju att räkna på om man är intresserad.
#18 - 20 maj 2005 13:12
fönsterglas ska om minet inte sviker mig ha en gräns runt 300 watt, sinus frekvens, och inte musik. vad det ger i verkliga livet har jag ingen aning om, specielt som jag inte tror att det är egen resonansen som knäcker glas tex i bilar, utan själva trycket, slagkraften från basarna (tex vid Db tävlingar händer sådana olykor ibland)

Risken för att få ett tryck som är så kraftigt att det dels överväldigar vattentrycket mot glasrutan, och dels stannar kvar i lägenheten är nog liten, risken för att akvariet ska gå sönder är altså liten. Däremot kan jag se reaktioner hos ett par malavisar jag har, när jag börjar skruva upp, de blir klart mer bleka i färgerna, och skygga. Stäng av pop o rock avdelningen, så kommer de fram igen. Observeras bör kanske att reaktionen är INTE möjlig att framkalla med mitt Ozaki F8 system, Utan bara med "stora stereon" som baserar sig på ett par Eminence Kilomax 15" med ca 97db känslighet... Med andra ord hög verkningsgrad, och ett jäkla oväsen för lite besvär sett från förstärkarens sida (som förövrigt bara är 4x600 watt).

Generelt vill jag altså påstå att det går att se reaktioner hos fiskar pga oväsen, och musik, men det är inget du borde kunna framkalla medans du fortfarande sitter i samma rum och faktiskt njuter av vad du pysslar med, utan möjligen om du låtsas att något stort band har konsert hemma i akvarie utrymmet.

Medans kritikerna utalar sig, vad är mitt Ozaki F8 system, surround, eller datorhögtalare, eller nånting annat?

B!
#19 - 20 maj 2005 14:42
Ser helt klart ut som ett surround-system! :o) Allt som kopplas med 3.5mms stereojack är datorhögtalare. (där kom min definition)

Sen angånde hur många watt högtalaren har, så spelar det inte så stor roll egentligen. Det som spelar roll är hur många dB man kan få fram, och för de flesta är det inte möjligt att få upp dB-talet särskilt högt över 100-strecket, då det helt enkelt låter för jävligt i ett normalmöblerat, inte särskilt stort rum, och vem sänker inte när man får ont i öronen?
#20 - 20 maj 2005 16:27
verkar mest som om att raven är den som ha problem med att det skulle va datorhögtalare, -så varför köpte du sånna då????
#21 - 20 maj 2005 21:25
Db vad det gäller högtalares verkningsgrad är ett mått på effektiviteten, inte hur mycket effekt de tål. tex spelar ett par 800 watt högtalarelement med 86Db känslighet lägre vid 100 watt än ett par 125watts ditto, med 90Db känslighet... vid samma utefekt från förstärkaren.

För övrigt kopplas såklart mitt surround med 3.5mm's plug i ena ändan, och rca i andra. Lite tråkigt att det inte sitter nån digital in i systemet, men det låter fantastiskt bra i alla fall.

Något offtopic, f'låt.
B!











Annons