Akvarium på golvet

#1 - 13 oktober 2005 22:00
Hej!

Har idag varit på Rusta och införskaffat två större plastbackar, 55 liter vardera, tänkte ha båda stående på badrumsgolvet och använda det ena som uppväxtkar för yngel och det andra som vattenförberedningskar. Men rent praktiskt hur kan man slamsuga botten på ett akvarium som står på golvet, häverteffekten blir ju minst sagt dålig om man inte lyckas pilla ner ena slangänden djupt ner i golvbrunnen.

Tips/erfarenheter mottages tacksamt!
#2 - 13 oktober 2005 22:24
Blir det inte dragit på golvet?
#3 - 13 oktober 2005 22:53
Nä det är väl inte speciellt dragit på golvet men vad skulle det spela för roll ifall det var, fiskarna påverkas väl knappt även om det så blåser storm utanför karet. Det enda som jag logiskt kan tänka mig är att temperaturen i karet skulle påverkas men det måste väl ändå vara marginellt i sammanhanget.

Som sagt kom gärna med förslag/erfarenheter
#4 - 13 oktober 2005 22:55
[QUOTE=apisto_vf]Nä det är väl inte speciellt dragit på golvet men vad skulle det spela för roll ifall det var, fiskarna påverkas väl knappt även om det så blåser storm utanför karet. Det enda som jag logiskt kan tänka mig är att temperaturen i karet skulle påverkas men det måste väl ändå vara marginellt i sammanhanget.

Som sagt kom gärna med förslag/erfarenheter[/QUOTE]

I med en liten 50W doppis så löser nog sej temp problemet.
Slamsuga blir nog inga problem, koppla på ett pumphuvud i slutet av slangen och låt pumpen suga upp vattnet ur baljan..

Mvh Peter
#5 - 14 oktober 2005 06:08
Nä, det skulle vara underligt om det påverkade temeraturen. För ni har väl väggar hemma? :)
#6 - 14 oktober 2005 18:58
[QUOTE=Gimbo]Nä, det skulle vara underligt om det påverkade temeraturen. För ni har väl väggar hemma? :)[/QUOTE]
Inte så konstigt om det skulle påverka tycker jag.
Jag har iaf kallare på golvet än 1m upp.
#7 - 14 oktober 2005 19:00
[QUOTE=heeke][QUOTE=Gimbo]Nä, det skulle vara underligt om det påverkade temeraturen. För ni har väl väggar hemma? :)[/QUOTE]
Inte så konstigt om det skulle påverka tycker jag.
Jag har iaf kallare på golvet än 1m upp.[/QUOTE]

Det är nog många som har... Men, vore helt galet om skillnaden vore så stor så att det skulle påverka fiskarna. Det är ju inte så att du har en skillnad på 5 grader / meter.
#8 - 14 oktober 2005 19:26
Nja, veti tusan om inte det kan vara så mycket som 5 grader skillnad i värsta fall.
Golvet är ju kallare än luften bara 1cm upp.
Säg att man har 22 grader i innetemperatur, dvs mitt i ett rum enl vanlig norm. Då tror jag att man mycket väl kan ha 17-18grader på golvet.
Badrummet är nog i alla fall det bästa rummet eftersom upplever det som om det brukar vara varmast på golvet där.
#9 - 14 oktober 2005 19:34
Skiljer det 5 grader som du säger så borde det vara dags att göra något åt det. Men visst. Jag kan ge efter lite eftersom en del kasnke bor i lite äldre hus. Men, annars så får jag nog stå fast i att 1 grad är nog mer normalt.

Vill man inte ha full kontakt med golvytan så är det ju bara att lägga ett par klossar under så det kommer upp ett par cm.
#10 - 14 oktober 2005 19:42
Ja, själv bor jag i en hyreskåk från sent 50-tal, sitter faktiskt och fryser om fötterna men annars är det behagliga 21+ i lägenheten. Lite mer än 1 grads skillnad tror jag nog att man har i de flesta lagenheter/hus.
Om det inte vore så bökigt att få lös min inne/ute termometer så skulle jag mäta golvtempen för att få det svart på vitt.
#11 - 14 oktober 2005 19:46
beror VÄLDIGT mycket påv ad det är för golv material.

sitter i ett gammelt landshövdingehus från 40talet och stänger jag fönstret så de slutar blåsa så kan ja sitta barfota om de så är -15 ute utan problem.
däremot nyare hus med betonggolv är svinaktigt kalla.
dom kan hålla en bra bit under 15 grader när det är kallt ute.
#12 - 14 oktober 2005 19:46
hehe.. .Skulle göra det samma om jag hade en vettig termometer. Men ack o ej. Själv så har jag luftburen värme vilket ger en behaglig temperatur även på golvet.

Blir nog lätt att man associerar till sin egna situation.
#13 - 15 oktober 2005 12:46
Jag har akvarier på golvet.
först hade jag ett med bara liggunderlag mellan glasskiva och golv. Det är inget att rekomendera. det blev kondens eller något, jag fick fuktskada på parketten iallafall.
Har numera 2 st på golvet. Har gjort en liten vagn (Skiva med hjul) som de står på. detta fungerar bra. Det kan vara lite knivigt att göra rent, men jag använer en hävert och häller över i hinkar.
temperaturen är inget problem alls. Det ena akvariet har jag ingen värme i och det visar 24 grader. Jag tror att pumpen värmer lite.
Lyck till!
#14 - 15 oktober 2005 15:44
[QUOTE=Fiskaren]Jag tror att pumpen värmer lite.[/QUOTE]

lite värmer pumpen men är LITE.
har en eheim 2007 180L/H och har för mej att den förbrukar 5w och värmer kanske 2w
#15 - 15 oktober 2005 18:41
Det var många svar minsann, men tråden har ju skenat litegrann off-topic, så att säga. Men tack ändå för alla svar.

Det bästa (enda!) förslaget på hur man slamsuger i ett kar på golvet är att koppla en pump till slangen.

Det är väl det som jag har tänkt mig ursprunglingen. Men någon som har förslag på lämplig billig pump. Jag inga befinliga pumpar som går att använda. I golvkaren blir det endast en delad luftpump och den blir nog svår att använda till att transportera vatten med.

Ett pumphuvud, s.k. powerhead verkar vara en okej lösning, men hur blir det med inkoppling till slangen.

Klarar en sådan pump av sand/grus som går igenom?
Vilken storlek på pump är bra (l/h)? (OBS! 55 liters akvarium)

Eller finns det några andra schyssta förlag på lösning?
#16 - 15 oktober 2005 18:51
finns en liten cirkulationspump runt 150-350L/H kostar bara 95kr i min lokala zooaffär.

nån form av filter som stoppar grus är inte fel.
haft tanke på att bygga nåt liknande själv.

antingen tar man ett munstycke typ halv 0.5L petflaska med 1mm nät vid öppningen eller så gör man en liten behållare där ena änden kopplas till cirkulationspumpen och andra änden kopplas till en slang som man då har i akvariet.

tänk dock på att cirkulationspumpar inte suger vatten utan bara trycker så pumpen måste va vattenfylld för att funka.

EDIT:
bör dock tilläggas att mina tankar har gått i riktning ihop med 2-4mm bottengrus vilket jag har.
har man finfin sand är det möjligt att det bara går rätt igenom pumpen.
#17 - 21 oktober 2005 09:59
Hej alla akvarister. Nu har jag testat utan att använda pump, det fungerar finfint, dvs inga problem med vattenbyten och rengöring.

Det verkar som att har man väl fått igång flödet i slangen så rinner det på bra ändå även om slangändarna är i jämnhöjd.

Det lönar sig tydligen att testa lite själv :), men som sagt tack för tipsen,

Men, men för att fortsätta tråden är plastbackar i polypropen giftiga/löser ut ämnen i vattnet? Har inte vågat stoppa i några firrar ännu, lite orolig för diverse ämnen som tillsätts i tillverkning. Polypropen i sig är väl ofarligt, eller?
#18 - 21 oktober 2005 11:35
Har sett att Eheim har en batteridriven slammsug.. vore väl ett bra alternativ kanske :)
Fast nu verkade det ju funka fint ändå förvisso..
#19 - 21 oktober 2005 12:08
Det är inte slang ändarnas höjsd som är av intresse. Det är kares vattenyta och vattenytan i behållaren man tappar över vattnet till. Eller slangändens höjd om det inte är under vattenyten. Det borde man lärt sig på grundskolan. Så jag fattar inte att ingen i tråden visste det. Har ni någon aning om hur det funkar?
#20 - 21 oktober 2005 12:22
Mjasså?.. nje.. måste jag nog tyvärr erkänna att jag inte visste..
Jag lyckas inte få igång hävert till spann från mitt 540l.. kanske kan förklara det då?
Akvariumet är 60 högt, har en spann 2-3dm under vattenytan och försöker suga i vatten där.. (hade då bara ca 1dm vatten i akvariumet).. var lögn i fan.. fick ösa vattnet istället.
#21 - 21 oktober 2005 12:26
Har du slagnen andra ände och vattenytan i hinken under akvariets vattenyta och ingen luft i slangen så funkar det. Jag slår gärna vad om en stor summa pengar på det. Jag vet att det lärs ut i högstadiets fysik.
#22 - 21 oktober 2005 12:49
Nepp.. det tvärvägrar.. nu hade jag iofs en sådan slang med en blå "pump" som man trycker på för att starta häverten.. det är kanske pga luft i den som gör att vattnet går tillbaka.. spelar ingen roll hur jävla mkt jag pumpar, det surplar bara tillbaks i akvariumet ändå.
#23 - 21 oktober 2005 14:53
Själv skulle jag nog ställa upp dom på en bänk.Det känns väldigt opraktiskt att ha dom på golvet.

Det är större risk att man tappar i ngt eller snubblar på det, man måste böja sig så fort man ska göra ngt, dåligt ljus, dammigt, om man har småbarn eller husdjur... Det verkar knöligt helt enkelt.

Men det är ju bara min åsikt...:p
#24 - 21 oktober 2005 19:02
Danei, du har nog rätt. Men jag vet inte hur det fungerar rent vetenskapligt.

Låt säga att akvariumet är väldans högt en sisådär 2 m skulle det fungera då om man hade en 4 m lång slang (och självklart måste ju akvariumet stå på golvet även i det här påhittade exemplet).
#25 - 23 oktober 2005 17:21
Visst det skulle bli riktigt bra fart på det.
#26 - 31 oktober 2005 20:40
[QUOTE=Gimbo]Skiljer det 5 grader som du säger så borde det vara dags att göra något åt det. Men visst. Jag kan ge efter lite eftersom en del kasnke bor i lite äldre hus. Men, annars så får jag nog stå fast i att 1 grad är nog mer normalt.

Fysikens lagar bryr sig inte om ålder på huset, temperaturen ändrades lika lite med höjden på 50-talet som den gör idag.
#27 - 1 november 2005 07:55
[QUOTE=Thomas P][QUOTE=Gimbo]Skiljer det 5 grader som du säger så borde det vara dags att göra något åt det. Men visst. Jag kan ge efter lite eftersom en del kasnke bor i lite äldre hus. Men, annars så får jag nog stå fast i att 1 grad är nog mer normalt.

Fysikens lagar bryr sig inte om ålder på huset, temperaturen ändrades lika lite med höjden på 50-talet som den gör idag.[/QUOTE]

Japp det gör den. Men, däremot så har du många faktorer i ett hus som påverkar förutsättningarna. Och har man 5° på så kort avstånd så är det inte helt riktigt.

Du kan ju inte påstå att du generellt har en temp.sänkning på 5° i fysiken. Nu kommer jag inte ihåg riktigt från meteorologin. Men, en siffra säger mig att standardmåttet är -2.5°/1000ft utomhus. Kan vara galet så rätta mig gärna.
#28 - 1 november 2005 20:41
Jovisst är det många faktorer som spelar in, det handlar ju mycket om de olika materialens värmeledningsförmåga osv.











Annons