akut hjälp, nitrit eller värre?

#1 - 28 november 2007 20:42
Hej

Jag har fått ett akut problem i min akvariedel till mittt vivarium! hela akvariet är fullt av genomskinliga trådar som fäster på allting, glas stenar växter. Alla mina tetror kippar febrilt efter luft i vattenytan.

Jag har precis gjort ett vattenbyte med tillsats av salt och bikarbonat men efter ett par timmar har jag samma effekt. Är det någon som vet vad detta skulle kunna vara? är vattnet giftigt för dom eller har jag någon alg invasion?

Vattendelen är på ca 100 liter, det har vart igång ca 1 år och inga nya grejjor är tillsatta de senaste månaderna. Det är bra genomströmning men ganska lågt ljus.

Det enda som jag kan komma på som har hänt är att mina ödlor som bor på landdelen har lyckats stjälpa ner sin behållare med fruktsocker, ca 30 ml i vattnet för ett par dagar sedan.

Jag skulle verkligen uppskatta hjälp, mina "blod tetror" ser ut att stryka med när som helst.

Mvh Oskar
#2 - 28 november 2007 20:58
Blev det bättre precis efter vattenbytet? Är det bra rörelse i vattnet? Det finns inga döda växter eller djur i vattnet?
#3 - 28 november 2007 21:48
Nog tror jag dessa 30ml fruktsocker kan ha med detta att göra, men jag vet inte exakt vad sockret ställer till med?
#4 - 29 november 2007 07:17
Hej

Det är inga döda växter och cirkulationen är ganska hög. Efter vattenbytet såg det bra ut i ca 1h sedan var det samma sak igen. Kan sockret ha orsakat övergödning och orsakar detta is så fall syrebrist?

Någon som har några bra tips, en del av firrarna har acklat av under natten.

/Oskar
#5 - 29 november 2007 12:04
Forsätt byt vatten vatten, byt 50% så fort fiskarna står och flämtar. Jag tror att sockret kan ha orsakat en nitritspik.
#6 - 29 november 2007 14:03
Hej och tack för svaren.

Jag fortsätter att byta vatten i eftermiddag. Hoppas att det klingar av. Det blir nog till att säkra matskålen i fortsättningen....











Annons