Akut hjälp, fiskarna dör.

#1 - 2 maj 2003 18:43
Jag har (för tillfället) två slöjstjärtar. Hade fram tills för några timmar en mal samt en till slöjstjärt också. Nu dog den ena slöjstjärten och malen bara så där hux flux. Har inte sett något speciellt ovanligt, möjligen lite mera alger än förut då jag varit borta ett tag. Men jag bytte nyss vatten och hade de två kvarvarande slöjstjärtarna i en skål och när jag skulle ta tillbaka dem såg jag att det var en massa korvar i vattnet (gissar på bajs då det hänger ut lite bak på den ena) men så har det inte varit förut. HJÄLP!!
#2 - 2 maj 2003 19:14
"Men jag bytte nyss vatten och hade de två kvarvarande slöjstjärtarna i en skål"
Byter du alltså allt vatten på en gång? Gör du alltid så?

"möjligen lite mera alger än förut då jag varit borta ett tag"
Om du brukar byta allt vatten på en gång kommer det aldrig att hinna byggas upp någon bakterieflora i akvariet. Sen är du borta ett tag och byter inget vatten = upplagt för den gamla "klassikern" nitritförgiftning. Men det är förstås bara en gissning. Det behövs mer information, t.ex. hur länge akvariet varit igång och hur du brukar sköta det för att man skall kunna säga något vettigt.
#3 - 2 maj 2003 19:14
du kanske bytte för mycket vatten... hur mycket bytte du?
#4 - 2 maj 2003 19:19
Den här gången bytte jag allt vatten, men det brukar jag inte göra. Det jag har tänkt på är ph chock för den första slöjstjärten som dog (det var då jag bytte allt vatten) men det hade gått ungefär tre dagar mellan helvattenbytet och det att han dog. Malen däremot var nyinköppt för dagen så den förstår jag inte varför den dog. Jag gjorde ett delvattenbyte efter det att malen dog. Bajset (eller vad det nu är) har jag inte heller någon förklaring på, det hade slöjstjärten som dog men nu har också en av mina nya det (jag köpte en mal och två slöjisar idag).

Mvh //Emil
#5 - 2 maj 2003 19:22
Kan va så att den första dog av chocken, sen tar det ett tag för nitriten att byggas upp, då dog de andra. Hur mår de andra fiskarna, allar dog alla? Gör inte så stora vattenbyte, 1/4 i veckan räcker om du har ett filter som är tillräckligt.

Jag förbehåller mig rätten att ha fel<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Oscar Cederqvist
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=67529
-----------------
310l Malawi
200l Discus
110l Soppa
43l Yngel
13l Kampfisk
2*25l Guppy yngel
#6 - 2 maj 2003 20:40
Nu hänger det svarta korvar ur en av mina slöjstjärtar. De blir ungefär en centimeter innan de ramlar av och han har haft säker tio-femton såna under ca 2h.
#7 - 2 maj 2003 20:42
Hm, det är helt normalt. Det som kommer in, måste komma ut.

Jag förbehåller mig rätten att ha fel<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Oscar Cederqvist
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=67529
-----------------
310l Malawi
200l Discus
110l Soppa
43l Yngel
13l Kampfisk
2*25l Guppy yngel











Annons