Innan (för ca 15 min sedan) skulle jag rengöra pumpen i mitt 160l kar pga att den har väldigt dålig sprutt. Jag tog ut filtret (innefilter) och kramade ut filtervadder i en hink akvarium vatten. När allt var klart satte jag i det igen och när jag skulle sätta igång det startade det inte!!!!!!
Jag har tagit isär övredelan av filtret och tittade men det var inget som hade fastnat eller liknande. Vad ska jag göra??? Kan det gå att få igång igen eller är det raka vägen till akvarium affären????
Det är ett fuval 3+ tror jag med ett par år på nacken.
Tacksam för snabba svar
MVH//Sofia
Guest
#2
Min stanar också ibland (fluval 2+ )
Jag brukar knacka på toppen och doppa den upp och ner i akvariet. Men snart funkar inte det med och då blir det nog en ny : )
Ta en vanlig tejpbit, tryck till på magneten, ryck bort den snabbt, då fastnar de små mikroskopiska magnetisak partiklar som sitter fast och stoppar impellern. Funkar utmärkt och billigare än ny impeller.
Inte det där med tejpbiten igen, ska du rekommendera den metoden så får du ha godheten att berätta vilken wondertejp du använder eftersom så gott som all tejp släpper limmrester..