Ahlihona som bär på ägg. Hjälp!

#1 - 20 januari 2004 20:18
Hej,

min Ahlihona bär på ägg och jag vet inte riktigt vad jag ska göra.

Jag har köpt ett 50liters akvarium som jag kan ha som yngelkar.
Jag fick med pump till det. Nu fick jag höra att en pump ska jag inte ha för att ynglena kan sugas in.
Men vad ska jag ha istället?

Vad äter ynglena?
Hur ska jag inreda akvariet? Spartanskt eller som vanligt akvarium?

Som sagt var jag har inga yngel än men vill vara förberedd.

MVH HeléneJn
#2 - 21 januari 2004 10:58
Hej och Grattis!

Där finns nog en massa trådar om hur du skall göra om du söker. Men hör kommer lite tips iallafall :-)

Ta vatten(hälften) från det stora karet. Låt karet vara i gång minst en vecka innan du sätter över honan.
Mitt yngelkar är spartanskt inrett då jag vill kunna ta upp yngel lätt. Jag har "vanlig" pump och bara ett fåtal yngel har sugits in. Man kan sätta en nylonstrumpa över insuget på pumpen.
Flytta över honan efter 2-3 veckor till det lilla karet.
Föda: Nykläckt Artemia är nog bäst(sök på forumet om hur man gör) fin krossat fiskfoder går oxå. Finns även speciellt yngel foder i akvariebutiken. Tänk på att byta vatten ofta i yngelkaret.
Tänk på att ahli honor lätt får vinkelhake. Se till att honan är i god vigör innan du sätter tillbaka henne i det vanliga karet.

Lycka till!
#3 - 23 januari 2004 20:55
Hej,

jag förstod det mesta du skrev utom!

Vad är vinkelhake? som honan kan drabbas av?

MVH HeléneJn











Annons