Jag har ett relativt litet kar med ett par Ap. Cacatuoides. De lekte och la ägg i helgen. Men i förrigår upptäckte jag att paret åt lite av sina ägg. Jag försökte mata oftare i hopp om att de skulle sluta äta sina ägg. Men igår hade det jag fruktade inträffat. Alla ägg var borta. Jag hade några på guppy's i karet då det brukar stimulera föräldrarna till att försvara äggen istället för att äta av dom. Men denna gången slog det fel.
Kan det vara en engångsföreteelse av föräldrarna? Eller är mitt par kanske en del av den stora framavlade skaran som glömt hur man gör?
Jag känner till en del andra metoder för att möjligtvis få det att fungera, men det hade varit kul om folk här på forumet kunde bidra med andra tekniker för en god lek och god ägg/yngelvård. Man kan alltid lära sig nya saker!
Tack på förhand!
