Ägg från Aquabid

#1 - 9 april 2009 06:43
Jag har just fått hem ägg av Aphyosenion ogoense som är plockade 3-5 april. Kan någon råda mig hur jag ska gå till väga för att kläcka dem.
Måste jag vänta till dess att de varit "tort" i torven i tre veckor, eller ska jag lägga dem i vatten redan nu? Jag är säker på att någon vet bättre än jag själv!

//Winnie
#2 - 9 april 2009 07:47
Låt dom ligga kvar i torven om du blivit rådd att göra det.
Inspektera gärna äggen för att kolla hur utvecklade de är.
Så skulle jag gjort.
#3 - 9 april 2009 09:03
erikthur skrev:
Låt dom ligga kvar i torven om du blivit rådd att göra det.

Inspektera gärna äggen för att kolla hur utvecklade de är.

Så skulle jag gjort.


Tack Erik för snabbt svar!
Jag har igentligen inte fått några råd ang. tid i torven från säljaren.
Jag antog bara tre veckor efter att ha läst om andra Aphyosemions.
Det är väl så för växtlekare i allmänhet eller? Ska hålla koll på dem med ett par dagars mellanrum. Hur bedömer du när det är dax att kläcka? Man ser ju ögon tydligt mot slutet, men tittar du efter andra tecken också?

/Johan
#4 - 9 april 2009 10:10
Jag hade själv mina ägg i torv när jag körde gardneri en gång i tiden. Du behöver inte kolla så ofta. Högst en gång i veckan. Men utvecklingen kan gå snabbt efter transport av någon oklar anledning (spekulationer finns det gott om dock). Jag tittar efter ögonen helt enkelt.











Annons