Hej alla ciklidduktiga!
Jag var nog väl optimistisk när jag påstod att jag skulle återkomma nästa kväll med en beskrivning på mina ciklider. Men nu har jag i alla fall analyserat dem så gott det går. Här följer således min beskrivning, hoppas att ni kan tala om flera saker som jag ska titta på för att hjälpa till att få svar på vad det är jag har för fiskar.
Varning för långt inlägg!!!
Jag ska börja med att försöka beskriva formen på fisken. Zoopets bild på Sajicacikliden stämmer ganska bra på kroppsformen. Det som speciellt stämmer är formen på ryggfenan som slutar med en ganska trubbig spets uppåt, alltså ingen utdragen fena. Det är vad jag kan se de sista 5-7 strålarna som växer rakt uppåt.
Sedan var det färgerna då. Jag har sex ciklider av den här sorten, men färgsättning och storlek skiljer sig på tre och tre.
De tre mindre är ca 8-10 cm och de har röda ögon. När de är skrämda eller vid vattenbyte och så, är de väldigt mörka, nästan enfärgade. Man kan endast urskilja diffusa lodräta linjer på bakkroppen bakom bröstfenorna, påminner om ränderna på Krobia guianensis om man tittar på bilden på Fishbase. När de leker eller tampas om reviren är de citrongula från ryggfenan och ner till mitten på fisken och i ansiktet. Man kan urskilja ett oregelbundet mörkt band, en del med en mera distinkt mörk fläck ungefär mitt på bandet, från ögat till stjärtfenan. Under detta band är de mörkare, men skiftar i gult. De lodräta banden syns fortfarande diffust. En av dem har en mörk fläck mellan ögonen, de andra har inga tecken i ansiktet.
De tre större är ca 10-12 cm och har gula ögon. När de är skrämda är de mera brunblaskiga i färgen, de lodräta linjerna bakom bröstfenorna upplevs då som nästan vita. När de leker är de klart citrongula med det mörka oregelbundna bandet från ögat till stjärtfenan. Även dessa har en lite tydligare svart fläck på mitten av bandet. De lodräta linjerna syns även då, men rätt diffust. Ingen har några tecken i ansiktet.
Beteendet då: De verkar ha delat upp sig i par med en stor och en liten i varje, vilket gör att jag tror att de små är honor. Paren håller till bakom rötter eller i så grottlika krypin som möjligt. De små putsar och står i på rötter och stenar. De verkar väldigt underlägsna i akvariet, de röda Juvelcikliderna och de som vi förmodar är små Nicaraguaciklider regerar helt över de här sex. De tar sig gärna en tugga eller två av Javaormbunken, och de gillar zucchini skarpt.
Ja, det var den beskrivningen det... hoppas att jag kan få lite hjälp på traven i alla fall... vet ju faktiskt inte i skrivande stund om det är en amerikansk eller afrikansk ciklid ens...
MvH
Nancy <img src=extra_smilie_ancistrus.gif border=0 align=middle>