Arkiverad tråd – read-only.
är det ett lämpligt antal ;P är dom i nu iaf men kan flytta någon om det skulle behövas. Är tänkt att till slut bli 100 st rödmunstetror,7 praktbotior, 2 skalarer, 2 fjärilsciklider och ett antal malar, ca 15 st i varierande storlekar, skulle det fungera?
Jag hade haft i fler uppstartsfiskar eftersom det är så stort kar. Annars blir det så lite skit för filtret att det knappt kommer igång. DEt bildas bara så mycket bakterier som det finns "mat", dvs fiskskit, till.
skulle 2 fullvuxna skalarer o en liten pleco göra jobbet? :P
Med ett par vuxna scalarer i akvariet tror jag att antalet rödmunstetror sjunker sakta men säkert... ;)
mm 3 har försvunnit för mig:S
mjo är ju möjligt fast dom går med andra tetror nu o det går hur bra som helst!
woodo:
SA (sydamerika?) med fokus på praktbotia??
Eller menar du SA, sydasien?
hehe jag använde förkortningen som sällskapsakvarium men det kanske är "fel"? ;)
Hehe. tror att SA oftast uppfattas som sydamerika;)
Inte meningen att vara polis, bara funderade lite:p
Lycka till med uppstarten!
fick bli 11 purpurbarber också! .. hoppas inte det är för mycket fisk i början bara, men tänkte eftersom karet är såpass stort måste det ju vara en del för att det ska komma igång.
Jag är rädd att 22 fiskar är alldeles för många, även i ett 720 liters...
Jag hade bara 4 fiskar (2 mosaikgurami och 2 siamensis) under hela den första månaden när jag startade upp mitt 310 liters. Fungerade hur bra som helst.
batski jo kan väll tyvärr vara så.. men alla är väldigt små, knappt halvfärdigväxta rödmunnar o barberna är bara 1,5 cm ca. så hoppas det fungerar bra iaf. ska inte placera i något mer på 1 månad drygt iaf! bara att hålla tummarna :)
Se till att tillsätta bakteriekultur (överdosera gärna) och håll koll på nitriten.
Lycka till!
Äh, det går säkert bra bara du matar sparsamt och sköter vattenbyten. Det är ju små fiskar vi snackar om. Och vänta länge innan du sätter i mer fisk kanske. Men jag tror att det är lagom med fisk, annars byggs inte tillräckligt med bakterier upp för att klara en framtida hårdare fiskbelastning, se mitt första inlägg.
Om du ska överdosera bakteriekultur enligt deras anvisningar så kommer du bli helt ruinerad, men det får du naturligtvis bestämma själv.
Vad har du för filter förresten?
har ett eheim ytterfilter 1000l/h ett resun på 1200l/h och ett innerfilter, eheims bästa men kommer inte ihåg exakt hur bra!
Hur mycket filtervolym du än har kommer det inte att ta bort ammoniak och nitrit så länge du inte har en väletablerad bakteriestam.
batski det är jag medveten om. men han frågade vad jag använde för filter :)
Tre olika filter bör rimligen ge tre gånger så mycket bakterier efter ett par dagar (eller hur lång tid det nu tar för etablering), eftersom 3 olika stammar då kan byggas upp. Så visst spelar det roll.
Tre olika filter bör rimligen ge tre gånger så mycket bakterier efter ett par dagar (eller hur lång tid det nu tar för etablering), eftersom 3 olika stammar då kan byggas upp. Så visst spelar det roll.
Nope! Mängden bakterier beror på hur mycket avfall som finns i vattnet. Däremot så blir det mer utrymme där bakterierna kan etablera sig, vilket innebär att man kan belasta akvariet mer (t ex med fiskar som skiter ner mycket) än med bara ett filter. Dessutom får man den fördelen att man kan rengöra filtren vid olika tillfällen.
Ca 1 månad tar det för bakterierna att föröka och etablera sig i ett nystartat akvarium/filter.
Det var ju det jag menade, i ett så stort kar behövs fler fiskar. Och om man då har så stor filtermassa som de tre filtren h*n har, alt ett jättestort, klarar man en hårdare belastning redan från början.
Ca 1 månad tar det för bakterierna att föröka och etablera sig i ett nystartat akvarium/filter.
Förutsatt att det finns tillräckligt med skit!
Det var ju det jag menade, i ett så stort kar behövs fler fiskar. Och om man då har så stor filtermassa som de tre filtren h*n har, alt ett jättestort, klarar man en hårdare belastning redan från början.
Inte riktigt, för hur många filter du än har så finns det under de första veckorna ingen bakterieflora som kan ta hand av avfallet. Givetvis kan man börja med några fler fiskar i ett stort akvarium än i ett litet eftersom du har större vattenvolym, men jag tycker ändå att 20 är för många. Jaja, vi får hoppas det går bra!
Ja det får vi hoppas. Viktigt är att inte mata för mycket! Bakterier finns ju faktiskt med i vattnet från början, och därför finns det ju mer i ett 720 än i ett 54!
20 st 1,5 cm fiskar har samma volym som 2,5 st 3 cm fiskar (När man dubblar längden ökar volymen 8 ggr om fisken ökar propotioneligt). Jag tror knappast att tre fullvuxna neontetror är för stor belastning i ett 720l kar.
Dumpade i en Clariasmal på dryga 30 cm i mitt 450 när jag började utan problem :) Dock var det ju en clariasmal... Men som han kunde äta och grisa ner :)
MVH
/Jens
20 st 1,5 cm fiskar har samma volym som 2,5 st 3 cm fiskar (När man dubblar längden ökar volymen 8 ggr om fisken ökar propotioneligt). Jag tror knappast att tre fullvuxna neontetror är för stor belastning i ett 720l kar.
Det var intressant! Tror dock inte att den totala kroppsvolymen och mängden andandes och skitande individer är riktigt samma sak ;) Men givetvis spelar storleken roll.