500liters hörn troffekar

#1 - 16 juni 2008 18:12
Hej på er allihopa! ny här på forumet så detta blir mitt första inlägg:)
Måste säga att det är ett kanon forum har hängt här ett tag och fått hjälp med väldigt mycket, Tack!

Hadde en 100 liters tank för ca 7år sedan(12år gammal) med diverse rov fiskar, ganska oseriöst det dog fist lite då då, vissa gick inte ihop osv..
har sedan dess vetat att jag en dag kommer skaffa ett större och seriösare kar med antingen Malawi eller Tanganyika.
Så nu var de dags kunde inte hålla meg längre:D läste på om dessa två sorters ciklid grupper och efter att jag varit uppe i Nol o kikat var inte valet särskillt svårt att det skulle bli någon sorts tropheus.
köpte ett hörn akvarium på annons som jag fastnade för fick med ett aquael ytterfilter som var inkört men lät karet stå igång med två malar i 3 veckor innan ja köpte en grupp på 20 st kiriza:p:p
har nu haft dom i knappt två månader, modulerna har dock bara suttit i en vecka. Oj vilket jobb det va att tömma tanken på inredning sand vatten och fisk men väl värt besväret när det vart klart..
kan knappt fatta det själv men har redan fått en kull yngel och ytterligare en på g:p

Teknik:
2st aquael700 en med uvc samt ett powerhead på 3000liter bakom en modul full med filtermatta(överdrivet iknow men ja har alltid gillat utrycket overkill;))
4st 18watts lysrör
tillsätter salt och bikarbonat
ph 8,3

kom jätte gärna med tips på förbättringar osv,,



[COLOR=#22229c][/COLOR]





#2 - 16 juni 2008 18:17
Välkommen till Zoopet, och jag håller med om att det är en kanonsida.

Grattis på kullen och kul att det går bra för dig.
bilderna har lite skumma koder i så man måste kopiera dem, samt så är dem väldigt små.

MVH Johan
#3 - 16 juni 2008 18:32
Välkommen till forumet! Det här är verkligen en toppenplats för att byta åsikter och erfarenheter!
Det låter enormt häftigt med ditt kar! Kunde dock inte se bilderna...
Det vore grymt med några mer lättillgängliga bilder senare.
Lycka till med allt!!!
:)
#5 - 16 juni 2008 18:54
Tack för välkomnandet alla snälla kommentarer och hjälpen med bilderna!
#6 - 16 juni 2008 19:18
jädrar.. e det på 500L?? hur bär man ett sådant?? jamenar mitt 600L var ett smärre h***vete och ja skall inte nämna 1000Litaren.. ja menar för att ta det igenom dörrar osv.. hur e måtten?? e lite sugen på ett sådant hörnakvarium med..

snyggt kar!!
#7 - 16 juni 2008 19:20
Snyggt kar!:)
Kul med ett stånt stort hörnakvarium. Själv har jag bara 70 L skulle gärna vilja ha ett större.
#8 - 16 juni 2008 21:37
Aah, det var gôtt att få se bilderna - det ser riktigt härligt ut. Det är jäkligt skönt att se ett kar med bara dessa fiskar i - jag blir riktigt sugen på att bara ha troffar i mitt eget. Återigen, det ser helskönt ut, fräscht, kristallklart och vitalt! Det har du fixat till bra!
:)
#9 - 16 juni 2008 22:32
Extremt fint kar!! Har ett tomt hörn här hemma nu.... Man blir bra sugen på att skaffa ett hörnakvarium, när man ser hur fina de kan bli :)
#10 - 20 juni 2008 14:40
Brjar bli sugen på lite mer färger o planerar att införa en grupp på ca 10st till,antingen nån rainbow eller red variant.Och helst även ett hästnos par.
Vet att det finns risker med detta, vad säger experterna? är detta vansinne eller fungerar det?
#11 - 25 juni 2008 20:33
Idag damp 10st dubbar och ett hästnos par ner i karet:p
Bilder kommer inom kort, föresten nån som vet hur lång tid det tar ungefär innan dubbarna är helt övergångna till sin naturliga teckning'?











Annons