Hallå på er!
Ny här:) Verkar kul att ha en tråd så jag gör en jag med
Mitt gamla intresse för akvarier har bubblat upp igen och har därför införskaffat ett begagnat 375L!
Efter att ha tvättat o donat ska jag i helgen testa så det inte läcker och sätta upp det.
Just nu sitter det en BTN-slimline bakgrund på hela baksidan+båda kortsidorna. I ena hörnet är en glasskiva uppsatt (med btn på) och därbakom sitter filtret+värmare. Har aldrig haft det på detta vis så hoppas att det ska fungera bra.
Ska i helgen inhandla Julas blästersand, som jag läst ska vara bra och jag tycker är snygg.
Funderade på vad jag skulle befolka med och kom ganska snabbt fram till att jag ska ha småciklider. Apistogramma verkar spännande! Får se vad affärerna (i Jkpg) kan erbjuda men ska föröka hålla mig till en viss världsdel.
Växtmässigt vill jag ha det tätt (lagom). Mycket växter och rötter med gömställen.
Har inga bilder än då det inte finns mycket att se, men har massa frågor :D Hoppas ni kan hjälpa till, så kommer det bilder sen!
Radar upp lite frågor så får ni svara som ni vill
- Hur mycket och hur länge behöver jag fylla på akvariet när jag testar så att det är helt? Vad ska man kolla efter?
- Vilka vinklar ska man loda?
- Hur mycket växter ska man/kan man lägga i vid start? Läst att man ska satsa på snabbväxande för att motverka alger, men kan det bli för mycket växter i början?
- Ska man tvätta Julas blästersand (många säger nej, men vill dubbelkolla)
- Rötter, behöver man tvätta dem?
hmm, varför försvinner alltid alla frågor från huvet när man ska fråga :/ återkommer!
