200 liter, större eller mindre fiskar? Tips?

#1 - 1 augusti 2012 08:55
Får inse att tiden inte räcker till till Diskusar nu, jobbar 12 timmar om dagen och är därmed hemifrån alldeles för länge för att ha tid med matning och städning i den utsträckningen iallafall.

Nu undrar jag om någon har tips på fina fiskar som skulle trivas i mitt 200 liters akvarium?
Är verkligen tvådelad i vad vi ska fylla det med,

- Antingen supersmå typ Galaxy, tetror...

- Eller något större, Nyckelhålsciklider eller typ Malawi... Förslag?

Vad blir snyggast?
Det får helst inte se så tomt ut, antingen massor av växter eller snygga stenar men med iallafall lite grönt!

Bomba förslag! :)

Se akvariet som helt tomt!
:)
#2 - 1 augusti 2012 14:17
En flock Xiphophorus Clemenciae. Några äppelsnäckor. Fyra L200.
#3 - 1 augusti 2012 15:40
massa smått!! :)
#4 - 2 augusti 2012 06:18
Några speciella små du tänker på? Roligt med inspiration!
Helst inga Platy, Guppy, Svärdbärare eller Molly.. ;)
#5 - 2 augusti 2012 13:47
Varför inte några rejäla stim med färggranna barber? Sådana är det inte så många som har som huvudnummer numera (de är ju "för vanliga") men har du sett t ex purpurhuvudbarber, guldbarber, praktbarber eller afrikanska bandbarber i mängd i ett stort akvarium? Då menar jag förstås inte barber i zooaffärsstorlek, utan fullvuxna och ordentligt utfärgade. Att de flesta är mycket tåliga, äter det mesta och har lätt för att föröka sig är knappast något fel heller.

Olle
#6 - 4 augusti 2012 16:37
Tack för tipset!
Nu har jag kollat Afrikansk bandbarb, Purpurhuvudsbarb och Nätbarb, någon stort av dessa.
Sen har jag tittat på Moskitorasbora, Galaxyrasbora och Trådfensregnbåge.

Finns det någon snygg fisk man kan hålla i typ par, som syns och inte behöver/bör vara i stim helt enkelt? Kan Nyckelhålscikliden passa där? Dom jag haft har varit väldigt fredliga, kan dom passa?

Sen någon som håller alger borta men som inte äter upp dom fina växerna, kan siamesisk algätare funka, eller finns det andra mindre BRA städare?

Har smått engelsk sjösten, skulle vilja ha något ljusare, men förstått att detta är ganska lätt att hålla rent.. Tips?
#7 - 9 augusti 2012 13:58
Jag hänger på den här tråden lite nu! :) Har ett 220 som ska startas upp på nytt som sällskapskar och är inne på lite olika spår, bl a ett stort stim med barber (tänkte mig nät- eller tigerbarb) och nåt par med nån större fisk (kanske en ciklid av nåt slag?) + en "städpatrull"..

Ska bli spännande att se vad du får för förslag!

Och ang siamesisk algätare så har jag personligen bara bra erfarenheter av dem, vissa säger att de sluta äta alger när de blir större, men jag hade ett litet stim om sex stycken tidigare på 13-14cm och de simmade runt och putsade alger mest hela tiden... :)











Annons