110 liter

#1 - 7 augusti 2006 19:36
Jag har nyss startat igång ett akvarium på 110 liter, men ännu finns inga fiskar i det. Jag undera lite över vilka fiskar som är lämpliga till ett kar i den storleken?
Fick tips om att börja med några guppy för att balansera upp vattnet ordentligt. För att sedan kunna ha i några fler arter. Är detta vättigt?
Jag hade gärna velat ha Praktbotior, men jag antar att akveriumet är i minsta laget för dessa?
#2 - 7 augusti 2006 19:51
tycker det låter väldigt vettigt att börja med några guppy.. väldigt bra nybörjarfiskar. va noga med att hålla koll på vattenkvaliteten i början och mata sparsamt så att du inte får en nitritspik.

sen kan du kolla i artbeskrivningarna vilka fiskar som passar i ett 100l akvarium.. du kan sskriva i hur stort akvarium du har, sen kommer alla fiskar fram som funkar till den storleken..

ja praktbotian blir för stor för det akvariumet.
#3 - 8 augusti 2006 10:16
Vilka andra fiskar är lämpliga att sedan utöka akvariumet med?
Jag vill gärna ha så mycket idéers som möjligt!
#4 - 8 augusti 2006 12:02
finns väldigt många. det blir lättare om du skriver några fiskar som du är intresserad av, eller en speciell biotop. kolla på www.zoopet.com/fiskar efter passande fiskar











Annons