Sonja skrev:
Om jag fattat det rätt är det olika sorter. Crystal black/black crystal är en Crystal red som har kvar det svarta pigmentet. Så den korsar sig med Crystal red.

Men humleräkan ska inte göra det, men jag tänker inte råda folk att blanda. Red cherry och WP korsar sig ju visade det sig.



Jag hade ingen annanstans att sätta de nya och tar risken. Men det är inte de de sv/v från Tyskland jag stoppat ner dom hos. Även om jag misstänker att de bägge humlorna är samma sort, fast de jag köpt i Sverige har mycket sämre färg.



Dom har ingen extra värme, tempen ligger på 22 grader i deras kar. Få se hur det funkar. De andra, humlorna, har börjat föröka sig lite sakta nu i alla fall, och det har de Tyska (C. sp. "Breviata") också. Men det tog tid.


Är det dumt att blanda Crystal Black med Tigrarna? Trodde inte att de kan korsa sig men läste på Petshrimp att de kanske kan det:confused: Vad tror du?