Hej!
Jag har haft 4 arter av kulfiskar.
Dvärgkulfiskar som jag fick gratis av en akvariehandlare som precis fått in dom med en import, av ca 20 st i plastpåsen så var bara 2 levande!
Lyckades dock få dom att överleva och växa till sej tills den ena fastnade i filtret och dog, var bara 1 cm!
Har även haft Tetraodon biocellatus när jag var ung som var ganska aggresiv och tuggade fenor på andra fiskar.
I början på 90-talet provade jag på en då ny art Tetraodon cutcutia, som även dom började att tugga fenor på andra fiskar efter ett tag, flyttade dom då till ett eget akvarium. Visade sej vara ett par då till min stora glädje det efter ett tag började att "sväva" runt små "bubblor" i akvariet dvs yngel!
Till skillnad mot andra kulfiskar så var det här paret som jag kallade "Humle & Dumle", mycket kärleksfulla mot varandra och lekte under åtskilliga år, rörde inte heller sina yngel.
Dom lekte i en sandhåla som hanen byggt genom att "blåsa" bort sanden!
Sen vaktade han dom genomskinliga romkornen tills dom kläckts och ynglena simmade iväg på egen hand.
Däremot så var ynglen inte så vänliga mot varandra och blev allt aggresivare mot varandra ju större dom blev, från att ha varit kanske 100 yngel i en kull så brukade det inte finnas mer än ca 15-20 stycken kvar då dom var ca 3 cm stora och klara att säljas!
För ett par år sen lyckades jag få tag på ett par av Rödögd Kulfisk, Carinotetraodon lortedi, en väldigt intressant kulfisk som inte alls verkade intresserad av andra fiskar, men däremot så uppvaktade hanen honan ganska våldsamt!
Hanen har en speciell uppvaktningsdans där han trycker ihop kroppen från sidan och fäller ut en orange strupsäck!
Tyvärr så dog honan av bukvattensot efter en månad, tror hon var dålig redan när jag köpte dom, hennes mage svällde hela tiden trodde hon var med romm men så en vacker dag låg hon död!
Alla kulfiskar älskar att käka snäckor, tar inte lång tid för dom att tömma ett akvarie!
Annars äter dom levande eller frysta mygglarver, har ofta läst att dom även äter vegetabilisk föda, vilket jag dock inte tror på!
Däremot så biter dom ofta små hål i växternas blad när dom jagar snäckor!
Ibland så biter dom rakt igenom bladen för att få tag på snäckor som sitter på andra sidan, istället för att simma runt!
Här är en länk till några av mina bilder på Photobucket:
Tetraodon cutcutia, "Humle & Dumle"
http://i8.photobucket.com/albums/a9/plahgat/My%20Bettas/Tetraodoncutcutiapar2-1.jpg
Deras yngel
http://i8.photobucket.com/albums/a9/plahgat/My%20Bettas/Tetraodoncutcutiayngel1.jpg
Rödögd Kulfisk, Carinotetraodon lortedi, hane
http://i8.photobucket.com/albums/a9/plahgat/My%20Bettas/Carinotetraodonlortedihane-1.jpg
Rödögd Kulfisk, Carinotetraodon lortedi, hona
http://i8.photobucket.com/albums/a9/plahgat/My%20Bettas/Carinotetraodonlortedihona-1.jpg
Thaifighter
