Måste bara ta upp en sak om massmedias roll vad gäller inställningen till flyktingar och hur vi därigenom styrs i våra åsikter.
Ett exempel är de apatiska flyktingbarnen.
I månader har vi genom massmedia fåtts till att tro att de apastiska flyktingbarnen är en bluff och att det i själva verker handlar om cyniska föräldrar som förgiftar sina barn. I tidningar och TV har har ministrar och "experter" fått uttala sig om att så snart ett apatiskt barn får besked om att det får stanna i Sverige så blir det omedelbart friskt, så snart ett barn hamnar på utvisningsplanet hem så börjar de äta, de barn som är inlagda på sjukhus smyger upp på nätterna och vittjar kylskåpen osv
I förrgår sändes så Uppdrag granskning (som ytterst få ser på eftersom det finns viktiga program som Idol etc) där det avslöjades att alla påståenden var lögn och förbannad dikt. Det fanns inte ett exempel på ett barn som blivit friskt genast näer det fått uppehållstillstånd, det fanns inte ett exempel på ett apatiskt barn som börjat äta så snart det satts på utvisningsplanet, det fanns inte ett exempel på ett barn som smugit upp på natten på sjukhuset och snott barn.
Allt var bara påhittat. De som hade kokat ihop dessa lögner och sedan spritt ur dem var ett hopkok av ministrar, tjänstemän på Migrationsverket samt Nationaldemokrater.
Tänk vilken gigantisk skandal egentligen som borde passa som hand i hansken för den sunkiga kvällspressen. Tänk vilka rubriker - Socialdemokratiska ministar samarbetar med nazister för att sprida lögner om invandrarna.
Vad stod det då i kvällspressen om detta - Inget (bortsett från en liten kommentar om Tv-programnmen om dagen).
Vad var den stora nyheten - jo i Expressen var det att någon mupp hade ritat en Hitlermustasch på Reinfeldt. I Aftobladet att någon hade ritat en Hitlermustasch på ordförande i Sverigedemoktraterna. Naturligtvis korkade tilltag men att detta skulle vara så oerhört mycket värre än de övergrepp som flyktingbarnen utsatts för av regering och myndigheter är naturligtvis horribelt.
Så nog styrs vi i våra åsikter i oerhört hög grad av vad massmedia vill framföra
