Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

147L snäcklekare som blev sydamerikabiotop

Enskilt arkiverat inlägg.

Tillbaka till tråden

åheim skrev:
Nu jäklar har jag nog byggt det bästa filtret hittills:) Det tar inte upp mer plats än bara själva filtermattan, jag har stoppat ner ett pvc rör med massa små borrade hål och inte täppt igen botten på röret och ett hål längst uppe på röret där luftslangen stoppas in och ner i röret med en luftsten. Mina kriterier för ett filter är att det ska vara räk o yngelsäkert och jag har även märlkräftor i karen och även dem går säkra när dem tar sig igenom mattan och spottas ut eftersom det är luftdrivet, en motorpump mosar allt smått liv som vi har i akvariet (märlkräftor,vattenloppor mm.) Det ska även vara lätt att underhålla och till stor del vara underhållsfritt. Det ska också suga jämt över hela filtret så hela ytan utnyttjas effektivt. Har precis rengjort glaset och bytt lite vatten och då passade jag på att filma eftersom man ser hur jämt filtret suger upp böset.


Ser ju helt ok ut. Har aldrig provat svampfilter men det blir till att göre det. Mycket volym effektivt att slippa ett hölje som egentligen inte tillför något.
Hur håller du CO2 högt med luftdriven filter? Mycket växlighet och mycket luft. Ser ju ut fungera bra. Hur ser teorin ut bakom det då syresten, luft sägs lufta bort CO2.











Annons