Ekenberg skrev:
Suck. Jag kan faktiskt sakna de små liven...
Men nu kör jag sydamerikanskt ...... finns ju massor med småciklider som är spännande, så Malawi går vänta. Vad för mbuna skall du skaffa?
Jag har dragit ner på antal arter och istället fler lek. Men jag siktar in mig på en Chidongo Saulousi coral red. Den vanliga är rödlistad så det går ändå inte få tag i vilda. Denna Coral är linjeavlad och ungfisk och honor är coral röda istället för gula. Väldigt snygga även innan hanarna färgat ut.
Sen behåller jag mina vildfångade Msobo som jag försöker få igång. Byter nog ut Cynotilapia Mpanga rocks när jag kommit över Saulosi croal red. Tänkte bara ha två arter. Har inte så mycket plats. Blev dock två yngelkar till förrgår. Nu får jag börja slänga ut möbler om jag ska ha mer kar. Undersöker möjlighet att få en lokal i källaren. Då är man nog helt nere i träsket om det blir av. Där går nog in en odlingskar utan problem, och ett större i mitten. Sen är ekonomin förstörd. Det blir till att äta nudlar sen. [:-52]
