Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

550 liters Discus - Ett brutet löfte

Enskilt arkiverat inlägg.

Tillbaka till tråden

Ekenberg skrev:
Jag ger mig inte in i er intressanta vattendiskusion. Men kan inflika att vi i Göteborg får mestadels av vattnet från sjöar och även från älven. Vattenproblemet har ökat då klor används mer pga alla byggen i staden då vatten ledningar flyttas och skadas. Västlänkbygget har ju bara börjat..... sedan är det ju pH svängningarna som är fruktansvärt irriterande . Så alltid mäta kranvattnet först och då bara små byten eller inte alls beroende på kvaliteten. Patric har ju pratat med vattenenheten massor eftersom handjur har betydligt större problem med alla sina fiskar och uppfödning. Men vattnet håller sig inom de gränsvärden som gäller. Så det är dugligt för oss människor men inte optimalt för diskus.



Till testerna så, de visar aldrig något problem. Men det hjälper ju inte. Alla mina vuxna mår ju bra, nja en är fortfarande mager och äter dåligt men för övrigt så är de otroligt vackra och välmående. Föräldrarna går ju kvar hos ynglen och de har aldrig varit vackrare....så det jag kan förstå är yngel mycket känsligare än vuxna.



Men som sagt, min första kull och det är nog inte helt ovanligt att man misslyckas, skulle ju naturligtvis vara bra om jag visste vad jag gör fel. Men nu testar vi utan flytväxter ......



Här hemma häpnar jag över hur fantastiskt vackra mina diskusar är, hur spännande nyckelhålciklideena är att följa och hur sköna de tre bågfenciklidhanarna när de försöker imponera på varandra.



Ser verkligen fram emot morgon eftermiddag då jag skall hämta mina nya fiskar....



sedan får det bannemig vara slut handlat när det gäller fisk.....


Fast där gav du dig ändå in i diskussionen om vatten. :d

Göteborgs stad påstår att de minskat mängden klor och att dosen är väldigt låg. Vågar de verkligen ljuga om detta? De brukar ha stenkoll på just vatten. Däremot ligger PH värdet på 8 vilket är i överkant för dricksvatten. De har däremot lågt värde för Cal/L. Låg järnhalt, låg klorhalt, låg aluminiumhalt, låg fluoridhalt,fritt från skadliga microorganismer.

https://goteborg.se/wps/portal/start...vZ0FBIS9nQSEh/

Låter inte som Göteborg har dåligt vatten med mindre att de dikterar ihop sin fakta på sina hemsida.

Tittar man på deras provtagningar så är Ammonium, nitrit och klor låga värden. Däremot en anmärkning att deras vatten kan lukta lite.Kan man få av för mycket koppar i vattnet, vilket de också har.

Edit:
Jag har svårt att tro att byggen kan påverka det kommunala vattnets ska ändra för vissa delar i en stad. Det tror jag inte heller på.











Annons