i torsdags var jag klar med grenar och grus men vågade inte riktigt fylla på, kändes lite otäckt att fylla på och sedan åka bort över helgen. Och nu när jag kom hem orkade jag inte....tänker att jag fyller dem till hälften imorgon, sedan skall ju växterna komma på tisdag och det är ju lättare att plantera dem om inte karen är fyllda.
Tanken är ju att plantera växterna vid rötterna och bak i karet. Där framme kommer det bara vara ett tunt lager sand. Min förhoppning är att matrester skall hamna där framme, jag har tänkt att stänga av pump medans man matar och till resterna har sjunkit till botten. Min förhoppning är ju att jag då minimerar risken att mat ligger och blir dålig där jag inte ser den. Jag vill ju ha inredda kar som fortfarande enkelt kan hållas rena, iallafall i början. Med tiden hoppas jag ju kära mig hur karen fungerar med dess invånare och att nedbrytningen fungerar som den skall, då kanske jag vågar tillföra mer bös i karen. Men nu från start kommer det vara spartanskt, just för att hålla koll.
Växterna nu i första skedet blir javaorbunkar på rötterna och lite mellan stenarna sedan svärdplantor och flytväxter . Förutom det vill jag ha något oömt lättväxande som klarar tempraturen och ett liv utan tillsatts av annan näring än fiskarnas avföring. Någon som har förslag på växter, råd mottages gärna.
