Nando skrev:Så, efter mycket velande har jag bestämt mig för ett Akvastabil Fusion 160x60x60 med tillhörande bänk (maken får svetsa ihop något annat).
Man kan välja olika ljuslösningar. Jag lutar åt dimningsbara t5 med sunriser. Ska inte ha några särskilt ljuskrävande växter. Funderade på om led vore bättre men tror det blir t5.
Karet blir alltså på ca 570L vilket kommer räcka bra för de fiskar jag tänker mig. Gör nog så att jag beställer så att det levereras i början på juli. Då hinner jag köra igång det i lugn och ro under semestern och förhoppningsvis få allt i balans så att jag i långsam takt kan flytta en del fiskar från mitt 240-kar och senare köpa scalarerna när jag hittar ”rätt” grupp.
Under tiden roar jag mig med att torrinreda mitt ”modellkar”. Det är också kul!
Jag tycker att de ska bli rackarns skoj att följa din inredning och dina scalarer i ditt nya A fusion-kar Nando :). Hur går det med dina apisynglingar?
//Inger
