Nando skrev:
Ja, jag ska försöka hitta min stil Mats. Funderar dock på om det blir svårt att rengöra botten och suga upp ev. skit om det är mycket rötter på botten. Upplevde du att det blev skitigt när du hade så mycket rötter? Jag försöker ”störa” botten så lite som löjligt men vill ändå suga upp synligt bajs. Förmodligen matar jag för mycket eftersom det blir synligt bajs men så är det. Och finns det synlig skit lär det väl också ligga sånt där det inte syns, typ bakom/under rötterna. Hur upplevde du det i ditt kar?
Nu är vi ute på riktigt djupt vatten, för jag vet inte om mina metoder egentligen rimmar så bra med övriga deltagare på forumet, men eftersom du frågar;
Jag låter karen bli självständiga - med hjälp av mig.
Min hjälp består i regelbundna vattenbyten (i regel, ungefär 30% i veckan - men oftast 35-40% varannan vecka) och att jag rensar bort synlig "skit" som inte skall vara i karet - kanske någon gång i månaden.
Jag får helt enkelt inga större depåer av dålig skit. Karen blir självrensande, skulle man kunna säga.
Hela detta tillvägagångssätt finns väl beskrivet i min tråd; Akvariestugan.
Jag skall inte råda och tipsa mer om detta för det blir inte bra... Det är bättre om folk lyssnar på, och håller sig till, de råd som duktiga akvarister här på forumet förmedlar i trådarna - då blir det goda resultat.
:)
