Blåalger är cyanobakterier. Snabbkuren nämnde jag ovan, behandling med Tetra General Tonic. Det är en antibakteriell medicin, och tar kål även på cyanobakterier. De lär dock återkomma om förutsättningarna finns kvar.

Lite snabbt kan jag säga att cyano har en superkraft - den behöver inte kväve i form av t ex nitrat, som växterna behöver. Om växterna lider brist på kväve, tar de heller inte upp de andra sakerna både de och cyanon behöver = cyanon kommer igång.
Så bästa sättet att se till att cyanon inte tar över är att ha bra snurr på växterna - man skall alltså se till att den näring växterna behöver skall finnas, dvs kväve, fosfor, kalium, kol och mikronäringsämnen.

Kanske min gamla tråd kan vara intressant att läsa: http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=117700&pagenumber=

Den handlar om cyano och Easy Carbo, General Tonic och sandsnäckor nämns lite i den också. :)