Jag har sökt jättemycket info och det stämmer inte riktigt in ändå på gälparasiter. Då börjar det inte klia när de varit i karet en kort stund t ex, sen har jag förstått det som att de mer ska klia sig ideligen, i alla fall ofta och att det ska öka. Har även medicineret mot det två omgångar samt haft salt i i tre månader som ska hjälpa.
Och nej, det är inte jag som lagt upp bilden.
Kom precis hem nu, har varit borta hela dan och hon simmade runt med hanne - fast fortfarande grå. Åt granulat med god aptit. Blir inte klok på det här.
Vet inte om jag ska köpa en eller två honor i morgon? Två honor finns det lätt utrymme och grottor till men tre? Är ett 200-liters men amanoräkorna vill ju gärna ha något ställe där de kan hålla till utan att bli bortjagade också.
