Finns ju torpedsjukan som drabbar just dessa levandefödare, dom magrar under en relativt lång period, blir orkeslösa och deras fenor klibbar ihop. Fisken blir strömlinjeformad som en torped och dom sista dagarna ligger den i princip på botten tills den dör.
Mollyn med ögat har troligtvis drabbats av "pop-eye". Bägge dessa sjukdomar brukar utlösas först när något inte är riktigt optimalt i karet. Antingen är det dåliga vattenvärden/dålig rutin med vattenbyte, överbefolkat kar eller vad som helst egentligen som kan stressa fiskarna och därmed sänka deras immunförsvar.
Det finns ju en bra mall i sjukdomsdelen av forumet, den första tråden i sektionen. Svara på frågorna där och kopiera in texten i din tråd så blir det lättare att hjälpa dig lokalisera källan.
