BTN, rötter, stenar och växter fungerar bäst. Annars bottenfilter eller bara djävulskt skitigt vatten så man inte ser hela vägen till bakgrunden. :) Körde slambotten i ett kar med fengäddor i och det vart faktiskt ganska snyggt. Man såg inte bakgrunden alls pga. att vattnet hela tiden var så pass färgat, dels av ca. 40-50kg rötter och dels av slambotten.

I mina kar är inte bubblor förbjudna då jag har haft såväl vattenfall som pumputblås ovanför ytan för att likna vattenfall. Dock är bubblor från luftpumpar förbjudna, oftast men som tidigare nämnts så finns det ju undantag på allt. :)

Funderar på att köpa ett stort kranium från något djur (typ vattenbuffelstort) och sätta ner i ett kar. Åsikter om detta?