Rosali skrev:[QUOTE=bong;1406287]Ja det är ju svårt att bevisa hur onyttigt det är men eftersom kroppen har väldigt svårt att bryta ner laktos (och väldigt många människor är laktosintoleranta) så anser jag att det ska vi inte stoppa i oss... vet att finns vissa studier som stöder detta men jag lämnade byggarforumen och kom hit istället så jag lägger ingen större energi i detta ämnet ;)
Känns inte som att någon kommer backa upp mig heller :
Att vara laktosintolerant är inte så svårt idag då det finns alla mejerivaror som laktosen, dvs mjölksockret är borttaget från dem. det är värre om man som jag inte tål mjölkproteinet. Då måste ju alla mejerivaror bytas ut mot något annat. Det är det jag undrar över, eftersom du eller vem det var sa att man skulle använda fet mjölk, grädde, smör mm. Men när man inte kan använda dessa produkter. Vad??
Jag tycker att det låter mycket intressant med denna diet. Eftersom jag inte orkar träna så mycket pga min muskelsvaghet(sjukdom), men ändå skulle behöva gå ner i vikt.
Du säger ingen backar upp dig. Kanske jag gör i framtiden:D Men först måste jag ju veta hur jag kan modifiera dieten så den passar mig. Mjölkproteinallergiker, glutenintolerant och diabetiker. Lite kolhyrater är ju toppen för diabetes. men måste hitta ett sätt att ersätta, mjölkprodukter, vete, korn och råg utan att förstöra det goda med dieten.:D
Nej det var jag som inte förespråkade grädde och smör :p
Du sitter i en inte så rolig sits hör jag, nu är jag lite utanför mitt kunnande men mjölkproteinallergiker tål väl inte kalciumkaseinat men tål vassle?
om så är fallet kan du köpa proteinpulver av vassle och blanda shyssta drinkar, dock är dom relativt fettfria men själv så hällde jag i en sked raps/olivolja i drinkarna för att få upp fettinnehållet (dvs nyttigt fett)
Eftersom även protein påverkar insulinet lite så blir det bättre för dig att blanda i lite fett, alternativt ta några gram fiskolja till...
Och hur är det med glutenfria produkter nu för tiden? borde väl finnas en hel del?
