doppingen skrev:Du har inte tänkt på att väldigt många av dessa som släcker en timme åxo verkar för miljön i övrigt, jag vet många som källsorterar ,alltid har egen kasse med sig till affären, ställer bilen då och då(och släcker den timmen) mm,mm,mm.
Jag släcker den timme å annars åxo, jag cyklar så mycket det går 4 mil per dag till och från skolan, har alltid egen kasse(sparar plast å därmed oljan)använder lågenergilampor mmmm. nej,kärnkraften går inte ner om EN person släcker å spar en krona men om EN miljard gör det så blir det FLERA kronor och energispar Och det ger en hel del om folk börjar tänka efter vad som är bra med släckning en timme, ändrar man levnadsvanor så betyder det massor
Du svarade ju inte på vad Grothras skrev. Det han menade var att kärnkraftverken inte spar någonting för att ett par släcker lamporna. Sen skriver du att många som släcker verkar för miljön utöver, har du källa på det?
För att tillföra någonting till tråden så tänker jag inte släcka några lampor. :p Med det sagt så fortsätter jag med att säga att jag värnar om miljön på andra sätt, och tycker Earth Hour är en bra manifestation. Det får folk att reagera och tänka, och det är väl det som är meningen? :)
