ansjo skrev:Jag tror att du ska ta några vattenvärde på karet/karen under en veckas tid och se hur lite det faktiskt svajar. Att du skriver om hur fiskarna har det i dina kar spelar inte så stor roll, fiskar kan gå i vattenvärden som de "normalt" inte gör i naturen och må ganska bra.
Det viktiga är att de har ett hyffsat stabilt vattenvärde, något som du riskerar med att pytsa i olika kemikalier för att höja än det ena och än det andra.
Som sagt, kolla upp vad du har för vattenvärde, och även gärna ditt kranvatten under en vecka och gör detta med dropptest så du får ett mer tillförligtliga resultat:).
okej tack ska kolla en veckas tid :)
tänkte bara på att malaswisen är ju med känsliga för ph-svängningar. Tänkte att de kanske inte svänger så mkt ändå trots att det inte är tillsatt nåt i det karet för att höja kh. Det är bara vanligt kranvatten i de karet..
