Verkligen fina fiskar! Har nu suttit i tre timmar och sökt på nätet för att försöka ringa in dem lite. Men jag blir konfunderad över namnet?

'spec2 -Rio Jari, Purus' Rio Jari och Purus är två flodsystem som är så långt från varndra man kan komma nästan.

http://encarta.msn.com/map_701523994/rio_jari.html
http://encarta.msn.com/map_701515837/Purus.html

Detta talar för Rio Jari

http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_content&task=view&id=181&Itemid=40

och denna för Purus

http://apisto.sites.no/fish.aspx?fishIndexID=2443&gruppeID=1

Anledningen till att jag började leta var för att försöka ta reda på om det är riktiga survattenfiskar eller inte. Om den är från Purus så lär det nog vara en sådan rackare som ska ha ner mot pH 5 för att klara rommen från mögel.

Hittade även denna info i en lång text om Rio Jari.

The type series was obtained from both up-stream and downstream of the Cachoeira Santo Antonio, which is a major waterfall separating the upper Rio Jari from the Amazon lowland.

Om denna fisk kommer från de övre delarna av Rio Jari så kan det mycket väl vara så att den även där lever i riktigt surt svartvatten.

Inte mycket info men det var svårt att få fram något vettigt från dessa floder. Kan meddela att det finns guld längs med Rio Jari, om nu någon vill åka dit med pannan och vaska.