Charlottis skrev:Det är så det går när man startar med så himla mkt fisk. Och nitrit är dödligt för alla fiskar. Du ska inte rengöra filtret bara, för då blir det bara värre. Köp nitrivec och häll i och LÄMNA TILLBAKA FISKARNA!
Personalen i din djuraffär är mycket okunnig när de gett dig rådet att ha de fiskarna. För jäkligt att inte personal i en djuraffär ska veta bättre. 126 liter hjälper inte så jättemkt för Praktbotia och Regnbågshaj. De ska ha 250 liter minst och Praktbotia ska vara minst 6 st tillsammans. Dessutom undrar jag om Praktbotiorna kommer lämna räkorna i fred.
Jag hoppas verkligen du lämnar tillbaka dem nu när du vet att det är fel att ha dem. De kommer inte trivas alls och det är ju det man eftersträvar. Eller?
Håller på att dosera nitritkiller nu.
Skall nog lämna tillbaka endel firrar då det känns överbefolkat...
Praktbotiorna samt regnbågshajarna får nog åka..
Dem är ganska små bara ett par cm så tror ej dem kommer gå på räkorna.
