Man kan hålla på att förbjuda raser eller enskilda personer att föda upp hundar men det är inte för ens de flesta raser och flesta (intresserade) personer är förbjudna att föda upp hundar som det kommer att märkas någon skillnad.
Förbjuder man rottweiler trots att det i grund och botten generellt sett är bra hundar så går de dåliga hundägarna över till andra raser. Förbjuder man en person att föda upp hundar skrivs hunduppfödandet över på sambo, make, maka, barn, föräldrar, kompisar eller vad det nu kan vara.
Så länge vi tillåter hundar öht, och alla att ha dom utan kontroll kommer det att hända olyckor med hundar, så enkelt är det, och det spelar ingen roll om en ras förbjuds, bara det att fullstorleks-hund-fobikerna kommer bli mer osäkra när de inte har en ras att skylla på, alla mörka hundar som inte går ner i en handväska kallar de ju rottweiler nu.
