Förlåt mig. Var lite virrig och trött imorse. Jag skulle naturligtvis lagt en länk till annonsen jag pratade om: http://zoopet.com/annonser/showproduct.php?product=3507
Där finns en bild på den orange mal som jag försöker få upplysningar om. De malar som jag hade för några år sedan var dessutom ännu mer orange! Rikitgt härliga.
Och om det nu är L-144, så är det väl samma nummer som den "vanliga" ancistrusen. Eller har jag helt fel?
Men är inte detta lite mystiskt? Jag läste nyss i en tråd här på zoopet att man försöker "hitta" vår vanliga ancistrus ursprung. Det var ju till och med någon som spenderat åratal av efterforskningar åt detta. Men man vet inte riktigt var vår "vanliga" ancistrus härstammar ifrån. Antagligen är den blandad av flera arter.
Hur kan då denna orange mal (som jag köpte som vildfångad i Brasislien) ha samma L-nummer som "vanlig" ancistrus? Jag får inte ihop det. Någon?
