Google chrome funkar över huvud taget inte. Det är långt ifrån redo att släppas till allmänheten. Det är helt obegripligt för mig hur Google kan släppa ett program i ett sånt skick.
EDIT: En sista liten twist på den här frågan: för ett tag sen avinstallerade jag Google Earth pga utrymmesbrist på hårddisken, men nu kände jag att jag ville ha den igen. Laddade ner installationsprogrammet, körde igång - och utan att fråga installerade installationsprogrammet för Google Earth också Chrome och Google Search Bar. Det kanske installerat mer, men där lyckades jag få stopp på det.
Vet inte vem som sa det, men jag börjar hålla med: Google håller snabbt på att ersätta Microsoft som "ondskans imperium" inom datorvärlden.
