Guy Palm skrev:Hur går du tillväga för att odla kardinaltetror ? Den tillhör inte den mest lättodlade arten, så jag är nyfiken på hur du går tillväga.
Tyvärr har inte jag odlat kardinaltetror, jag har aldrig försökt, men de odlas ju kommersiellt numera. Kardinaltetror hör inte till de mest lättodlade fiskarna. Men de har så lite tid på sig att föröka sig i naturen, och de har inga omfattande lekvandrignar eller annat "krångel" för sig, så de borde inte vara några egentliga problem att odla bara man uppfyller några enkla krav samtidigt. Det händer ju faktiskt att folk får yngel av dom i sällskapsakvarier.
Här är en artikel om hur man gör,
http://www.fnzas.org.nz/articles/fish_articles/breed_500_or_more_cardinal_tetras/
Jag antar att man inte ska räkna med 500 som resultat i första försket, men det var ju inte heller målsättningen att få fram så många.
