Nina82 skrev:
Tycker du gör helt rätt i att testa på ridskola först :)



Även om du nu har råd till häst är det ju en relation för hästen oxå. Skulle du tröttna eller så skulle ju även hästen lida för det eftersom den då lärt känna dig och bildat en tillit till dig som sen ska slitas sönder för att börja om på ny kula med ny ägare.

Tycker som sagt att du gör helt rätt som börjar på ridskola ;)



Önskar här fanns en ridskola för vuxna oxå [:o]


Precis. Jag hade nog aldrig kunnat skiljas från en häst när jag väl börjat ta hand om den, så därför vill jag veta vad jag gör och att detta är något jag klarar av innan jag skaffar en egen häst. Jag ser att en del hästar får byta ägare många gånger under sitt liv och har mycket svårt för det, de hanteras mer som fordon än som levande varelser.

Här omkring finns både ridskolor för vuxna nybörjare på vanlig och islandshäst, det blir bara att köra en bit men det kan det vara värt. :)