Kramfors skrev:Måste få påpeka att bland landets ca 800 000 hundar finns säkert många hundar som har "dåliga" ägare utan att attackera människor och andra hundar.
Om du har en jakthund och inte låter den jaga så kan du få en hund som jagar bilar mm. Om du tar en brukshund som t.ex. Rottis och inte låter den aktiveras så blir den frustrerad medan en Grandis anpassar sig p.g.a. att dom är avlade på olika sätt. En Rottis kräver en aktivare ägare för att må bra. De ägare som väljer en hund som inte behöver lika mycket stimulering kommer naturligtvis inte få lika stor problem. Det finns många raser med samma eller mycket större behov av träning än Rottis (t.ex. Border colli, Riesen, Boxer mm). Rottis har delvis blivit en modehund för sitt tuffa utseende och om man förbjuder den flyttas problemen över till nästa ras.
När skall du motivera din inställning på ett vettigt vis. Hur skall man gå vidare när man förbjuder Rottis och de här personerna köper blandraser eller Schäfrar istället?
Kom med något istället för att göra ett kort inlägg som en brandfackla. Det är inte seriöst.
