annatzk skrev:
Angående trådens ursprungsämne, så kom jag hem idag och maken berättade glatt att han köppt en present till mig.

Jag hade nämnt att jag planerade att skaffa en mal, så han hade varit och köpt en till mig, och höll som bäst på att flytta över den från påsen.

I påsen låg en GOLDEN NUGGET.

Jag förklarade lite bekymrat att den kanske inte var så lämplig, dessutom svårskött (har allt spanat in snyggingen tidigare och läst lite om golden n. sorterna).

- Nej då, de sa att den var lättskött, säger maken. Jättebra algätare!

Jo säkert jättebra, om man är malproffs och har ett jättekar!

Var hade han då fått dessa eminenta råd? Jo på Herkules Zoo.


Herkules är en rätt bra affär, om man man vet vad man ska ha, och vet nå´t om fiskarna man är intresserad av. Var själv där häromdagen och köpte bl.a ett gäng flaggciklider och fyra chokladgurami. Men det känns inte alltid som om de har så bra koll, det verkar t.ex som om det är bra om man kan se könsskillnad själv. Frågade nu senast om jag fick fånga fiskarna själv, och det hade de inget emot.