Att tömma akvariet och tvätta allt är som att starta upp ett nytt akvarium vilket måste göras tålmodigt och långsamt. Om du bara håvat ur fisken, tvättat allt och lagt allt tillbaka inkl. fisken och fortsatt som tidigare är resultatet alger och andra problem.


Det där är en mycket bra erfarenhet att dela med sig av.

När man börjar med akvarier tror man ofta att en rejäl omstart med grustvätt, kokning av tillbehör osv är en magisk kur mot alla former av alger - när det egentligen är precis tvärtom: Bakterieekologin försvinner helt och skapar ostadiga nivåer som alger diggar skarpt eftersom dom tar det som att dom inte har någon konkurrens.

I ett omstartat akvarium är det ju småttingarna som snabbast kan återhämta sig. Växter behöver ofta lite mer tid på sig att skapa rätt mikroatmosfär runt sina rötter så att mineraliseringsbakterier kan hjälpa dom att skaffa organisk näring. Men dessa bakterier har den flitiga akvaristen tvättat bort så växten måste helt förlita sig på bladupptag. Samma sak där: Det omstartade akvariet är helt näringsfritt så växterna står mest och lider (om man inte hjälper dom på traven med CO2, PMDD osv).