Nina82 skrev:Har endast två hemmaodlade snakeskinhanar och en Endlershona. Men den äldste hanen är jag inte riktigt nöjd med. Lite ojämn i färgerna på stjärtfenan så han ska säljas/skänkas bort. Har större förhoppningar med hans lillebror som inte riktigt färgat ut än. Han verkar ha mycket jämnare färger.
Endlershonan är lite av ett misstag eftersom hon råkade stanna kvar när vi gav bort alla våra endlers. Hon börjar bli könsmogen nu och jag tänkte vara lite busig och korsa henne med den lille snakeskinhanen [:o].
Sen har jag tre vanliga hanar (svart/vit, orange och gul som jag inte hittat någon hona till än. Hade en men hon dog, tyvärr..
Själv då?
ja e som sagt helt grön på området men håller på att lära mig.. innom snar framtid så skall ja lägga upp en bild på en otrolig fin hane som ja har.. tror att det e en snakeskin med stor sjärtfena svartprickig med vacker gul grundfärg..
du får bedömma av bilden ja skall lägga upp :)
