Bra skrivet JeanM!
Jag tror dock att vi ska återspegla mer till fiskfotografering som de flesta här, direkt kan relatera till, men som sagt. Bra skrivet. En ren teknisk text om hur "parametrarna" (om man kan säga så) fungerar och samspelar.
Värt att tillägga som är av betydelse i fiskfoto är hur man som fotograf kan använda ISO-talet för att förändra hela bildens utseende. Som jag skrev i del 3 (tror jag det var) så ger ett högre ISO-tal mer ljus in i bilden och man ser mer av bakgrunden och växter runt omkring objektet. Som tack för kaffet, får du en lite grynigare bild men en mer intressant sådan än om du hade haft ett lågt ISO och bara fått objektet upplyst. Om man inte har otroligt mycket ljus är ett lågt ISO väldigt svårt att hantera om man även vill visa omgivningen och inte bara fisken.
Två solklara exempel.
Robins bild
http://www.zoopet.com/tavlingar/data/565/corydoras_napoensis.jpg
Mattias bild
http://www.zoopet.com/tavlingar/data/565/red_eyes_in_the_night.jpg
Här ser man tydligt vad min bild visar kontra Mattias. Jag vet inte exakt vilket ISO-tal Mattias använt med garanterat runt 100 medan jag har 400 i denna bild.
Vad jag vill komma till är att man kan variera vad man vill visa genom att ändra ISO-talet. En enkel ljustering som jag hoppas alla ni som läser detta exprimenterar lite med hemma. Det kommer att lyfta dina fiskfoton till en helt annan nivå.
Kom ihåg att det inte alltid är bäst att köra med lågt ISO.
