Jag har som sagt funderat och jag skulle vilja veta om det överhuvudtaget kommer något vatten ur din 2213 med tanke på att du ALDRIG har gjort rent slangpaketet, i morgon köper du en STOR flaska nitrivec och drar ur slangarna, slamsug även botten efter ALLT löst.
Dunka i dubbeldos nitrivec (40ml) och krama ur filtret i delvattenbytet och skölj ur filterbehållaren, se till att strilröret piskar upp vattenytan lite grann så att vi är på det klara med att du har optimal syresättning.
Jag har inte hört att VA-vattnet skulle vara konstigt just nu(vi delar antagligen både avloppstam och färskvatten) så jag kan inte bekräfta att "april vattnet" skulle ha förhöjda doser(Kjell eller Lasse kanske är av annan uppfattning) vilket får mig att fundera på om du helt enkelt har fått nått skit i ditt akvarie..
Annars är jag fortfarande brydd över att du inte har utslag på NITRAT, nån som har nån ide?
