gickan_87 skrev:
Varnar för ett kanske flummigt inlägg.





Jag skulle backa ut från våran garageuppfart och till höger. Tittade noga runt omrking mig innan jag backade, upptäckte en person som kom gående och jag vet att den personen bor mitt emot vårat hus men trodde att eftersom h*n vek av ett hus för tidigt skulle gå över parkeringen på andra sidan.



Så jag börjar backa sakta och kollar hela tiden noga och svänger bakdelen åt vänster mot motsatt sida. Och då hör jag den här personen säga "ska du backa på mig"? dock hördes ej detta förrän jag var påväg frammåt igen.



Kollade när jag kom tillbaka och inga spår i snön så att denna person måste ha gått upp där för att komma undan min bil.





Saken är den att den här personen är i konflikt med typ alla människor här. Även med mig för några år sedan då han förföljde mig på sin motorcykel.



Frågan är, kommer jag förlora körkortet om h*n skulle anmäla mig? Har ju "bara" haft det i 3 veckor ännu.



H*n gick ju på fel sida också och jag såg inte personen förrän jag körde framåt igen trots att jag tittade ut genom bakrutan.



Har sådan magvärk så jag snart spyr :(



Och jag bävar inför den dag jag stöter på personen då jag troligen kommer få världens utskällning och vet inte alls vad jag kan svara tillbaka :(


Det du säger att han/hon verkar vara en konfliktssökare, och även har varit efter dig innan, tycker jag är rätt viktigt i sammanhanget. Förmodligen var han/hon aldrig i nå´n fara av att bli påkörd, utan bara ute efter att jävlas och skrämma dig. Normalt folk som i god tid går över på andra sidan gatan för att de ser en bil backa, tänker inte mer på den saken. I och med att du såg honom/henne gå över tidigare, och inte såg några fotspår bakom bilen (om jag fattade rätt?), så var du nog aldrig i närheten av att köra på honom/henne, och det vet han/hon nog om, han/hon vill nog som sagt bara jäklas. Du säger däremot att han/hon bråkar, och har varit efter dig innan, och det kan man ju må dåligt av, eftersom man inte vet vad han/hon kan hitta på, men du behöver nog inte må dåligt för att du utsatte honom/henne för nå´n fara.

Ibland råkar man ut för folk i trafiken som tycks gå i gång på att skrämma och skälla på andra trafikanter.