Öronräv skrev:Nej, det är inte djurplågeri.
Inavel behöver man dock inte oroa sig så mycket för när det gäller fisk, de är ganska "okänsliga" för inavel eller vad man nu ska säga.
Om det inte är vildfångade, vildform eller endlers du har så är dina guppys garanterat redan ordentligt sönderavlade, men om du vill fortsätta avla selektivt på dem så kan det vara en bra plan att sära på dem :)
Snälla, försök undvika begreppet sönderavlade, det ger sådan felaktigt negativ klang till diskussionen, och de som tror sig veta att guppy skulle vara "sämre" nu än förr i tiden tror sig få vatten på sin kvarn, även om du inte menade det så.
Dessutom så kan en akvariestam av endlers eller vildguppy vara "ohyggligt" inavlad den med, om man inte tillfört nytt blod på länge, eller om den utgick ifrån få individer (t.ex. ett par) från början.
Sedan kan också många inavlade stammar kan faktiskt vara väldigt mycket livskraftigare än andra, det går helt enkelt inte att säga nå´t så generellt.
