127bubbel skrev:
Verkar som tråden håller på att spåra ut lite ur Tanganyika snacket, så därför skall jag berätta en rolig sak som hänt i mitt kar, och att jag fått bevis på att mina fiskar är i fullständigt topptrimm. Berättade ju för ett tag sen att min ena Cyprichromis hanne fått utstående öga, men jag sket i att medicinera, då jag fattade det beslutet att dom som är svaga får gått bort. Resultatet utav detta är att ingen dött och att Cyprichromis hannen är fullständigt frisk, och är helt sig själv igen. Hemligheten lite också är att jag bytt vatten 2:e dag och öst i med vanligt havssalt (UTAN JOD), som han gottat sig i.



Vill bara berätta det posetiva.



MVH/Freddan



Det här låter jättebra tycker jag! Klart att vi inte skall låta snacket spåra ur!
Jag är inne på din linje med att "låta naturen ha sin gång". Gäller det inte att ett helt bestånd beter sig underligt så brukar jag också vänta ut en fisk för att kolla om det inte ändå ordnar sig - oftast gör det ju det, som i ditt fall. Jag har också haft ett par fiskar som haft utstående ögon, t.ex. fick en av mina Ocellatusar detta precis i början - jag lät det hela bero och det gick över av sig självt på ett par dagar. Nu är det ju inte alltid det funkar så bra men jag blir jätteglad att din Cyprichromis fixade skivan.
Därmed inte sagt att man inte skall medicinera om det dyker upp en krånglig sjukdom! Som tur är har jag haft väldigt få tillfällen då jag behövt medicinera - oftast, som sagt, fixar det sig ändå!:)