Endlers guppy och "vanliga" sk praktguppy är lika lätta att få att yngla, det som kan variera är storleken på kullarna. Det räcker med en hane och en eller gärna flera honor för varje hane så är du igång :D. En nackdel med praktguppys är att de gärna tar sina egna yngel som ett litet tillskott i dieten, vilket endlers sällan gör (jag har dock sett det hända.)
De olika färg- och fenformerna man kan se på praktguppies är framavlade allihop, endlern är väl den sort som numera är mest lik orginalguppyn. Många endlers som säljs som "renrasiga" av okunniga/oseriösa/missledda människor är dock i själva verket korsningar mellan endler och praktguppy utan att det syns på just den individen. Ovanligt starka färger och stora fenor är ett tecken på att endlern du tittar på är just en korsning.
Färgerna säger inget generellt om härdigheten/klenheten på fisken utan är just bara en färgvariant. Sen kan man ju diskutera om t ex fenstorleken är hälsosam för den enskilda fisken men det ger ingen hint om eventuell klenhet.
